Mardin geleneksel yerleşim dokusunun kentsel dış mekan kullanımları bağlamında incelenmesi
Research on historical Mardin?s urban fabric in context of out space usage
  1. Tez No: 244432
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mardin, bugüne kadar korunan dokusuyla, yüzyıllar öncü oluşmuş ve bütünüyle kültür mirası olan özgün bir kenttir. Eklenerek türemiş ve iç içe geçmiş karmaşık mülkiyet sınırları olan Mardin; özgün kent dokusuyla mekan tanımlarını, diğer yerleşimlerden farklı olarak yeniden yorumlama gerekliliği sunmaktadır.Kentsel ölçekte mekan ele alınarak, Kentsel Dış mekanda kamusal ve özel mekanlar ve bu mekanları arasındaki ilişkiler tanımlandı. Kent morfolojisi bağlamında Tarihi Mardin yerleşim dokusunun hangi yöntemlerle okunabileceği üzerine çalışmalar yapıldı.Geleneksel Mardin şehrinin coğrafi ve kültürel özellikleri, kentin tarihsel ve mekansal gelişimleri bağlamında sosyal gelişmelerin fiziksel mekana olan etkileri araştırıldı. Yerleşim dokusunu kentin kurulduğu topografya, kale ve ova arasında oluşan mekansal ilişkiler dizilimi, yapılar bütünlüğü, sokak ve mahalleden oluşan organik kent dokusunu, yapıların teraslarının ve avlularının kentsel mekanda nasıl ilişkilendirildiği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Mardin, its elemental fabric preserved until today, is a unique city that formed as a whole through centuries of cultural heritage. By way of accumulated growth and complex intertwined estate boundaries with the original urban fabric identifying its spaces, in contrast to other settlements it requires constant reinterpretation.By exploring space on an urban scale, the public and private outdoor areas of the city and the relationships between them has been defined. In the framework context of urban morphology, studies have been made to determine what methods can be used to read Mardin?s historical settlement fabric.The geographical and cultural characteristics of the traditional Mardin in context with historical and spatial developments have been investigated to see impact of social changes on physical spaces. The settlement fabric in the topography that the city is constructed on, the sequential order of spatial relationships between castle and plain, totality of structures, the organic urban quality that has grown from street and neighborhood and how the terraces and courtyards of edifices is associated in an urban space, have been explored.