Definition and verification of an object oriented functional language
Piaget nesne yönelimli fonksiyonel bir dilin tanımı ve sağlanması
  1. Tez No: 24458
  2. Yazar: UMUR ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV PIAGET: NESNE YÖNELİMLİ FONKSİYONEL BİR DİLİN TANIMI VE SA?LANMASI Piaget nesne yönelimli fonksiyonel bir dildir. Piaget, Henson [1] tarafından önerilen bir dilin uzantısıdır. Henson'ın dili fonksiyonel ve başvuruca şeffaftır (hiçbir değişken değerini değiştiremez). Piaget dili Henson'in dilinin Özelliklerini korur ve onu nesne yönelimli olarak genişletir. Nesne yönelimli ekler, çalışırken yöntem belirleme, bilgi soyutlama ve soya çekimdir. Henson'ın dilinin sentaksına ayrıca C++ dilinin işlemcileri ve işlemcileri yeniden tanımlama özelliği de eklenmiştir. UNIX işletim sisteminin derleyici kurma gereçleri olan yacc ve lex ile derleyerek, elde edilen sentaksın belirli olduğu gösterilmiştir. Yazı boyunca verilen örnekler, yacc ve lexin ürettiği bir ayrıştıncı ile sağlanmıştır. Dilin formal ve formal olmayan tanımları verilmektedir. Dilin formal tanımı da Henson'ın dilininkinin bir uzantısıdır. Formal tanımlardaki ekler Henson'ın yöntemlerini izleyerek doğrulanmıştır. Nesne yönelimli eklerin tanımları sadece Henson' un dilinde olan yapılarla verilmiştir. Piaget dilinin basitliğini ve gücünü göstermek için bazı örnek yazılımlar, Henson'un dilindeki ve başka dillerdekilerle karşılaştırılmışım
Özet (Çeviri)
Ill P1AGET: DEFINITION AND VERIFICATION OF AN OBJECT ORIENTED FUNCTIONAL LANGUAGE The Piaget language is an object-oriented functional language. It is an extension of a language proposed by Henson [1]. Henson's language is functional and referentially transparent (no variable can change its value during execution). The Piaget language keeps the properties of Henson's language and extens it to be object-oriented. The object- oriented extensions are, namely, runtime method determination, data abstraction, and inheritance. The syntax of Henson's language is also extended to have the operators and operator redefinition facility of the C++ language. The final syntax is verified to be unambiguous by compiling the syntax with yacc and lex, which are the compiler construction utilities of the UNIX operating system. The example programs given throughout the text are checked by a parser generated by yacc and lex. An informal and a formal definition of the language are presented. The formal definition of the language is also an extension of the formal definition of Henson's language. Extensions on the formal definitions are verified following the methods used by Henson. Informal definitions of the object-oriented extensions are purely in terms of already existing constructs in Henson's language. Some example programs are compared with the ones written in Henson's language and other languages to illustrate the power and simpilcity of the Piaget language.