Çelik taşıyıcı sistemli yapılarda taşıyıcı yapı elemanlarının farklı malzemeli yapı bileşenleri ile bağlantılarının irdelenmesi
The resarch of connections between steel strucrural elements and different matterialed building components in steel structures
  1. Tez No: 244588
  2. Yazar: MELİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Çalışmanın amacı, çelik taşıyıcı yapı elamanlarının çelik ve kagir, beton/betonarme, ahşap, cam gibi farlı malzemeli yapı bileşenleri ile bağlantılarının araştırılmasıdır.Çelik taşıyıcı sistemli yapılarda çelik taşıyıcı elemanların birbirleriyle ve diğer yapı bileşenleriyle birleşimlerinin yanı sıra çelik taşıyıcıların farklı malzemeli yapı bileşenleriyle olan birleşimleri araştırılmış, konuyla ilgili yurt içi ve yurt dışı örnekler incelenmiştir.Çalışmada ayrıca; yapı, yapım, yapım sitemleri ve taşıyıcı sistem ile ilgili çeşitli tanımlamalar yapılarak yapım sistemleri ve yapıya etkiyen yükler açıklanmış, çeliğin tanımı yapılarak çelik malzemenin özellikleri, başlıca çelik türleri, uluslararası çelik standartları ve strüktürel çeliğin üretim yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çelik yapıların tarihsel gelişim süreci incelenerek yapılarda taşıyıcı sistem malzemesi olarak çeliğin benimsenmesiyle birlikte ortaya çıkabilecek çelik malzemenin üstünlük ve eksiklikleri tartışılmış, çelik iskelet yapıların mimari tasarımından bahsedilmiş, çelik yapı bileşenleri ve hadde mamulleri hakkında bilgi verilmiştir. Strüktür sistemlerinde kullanılan çelik yapı bileşenleri arasındaki bağlantı yöntemleri incelenerek çelik yapılarda kullanılan yapı elman ve bileşenleri hakkında bilgiler verilmiş, aynı veya farklı tür çelik yapı elman ve bileşenleri arasındaki bağlantılar incelenmeye çalışılmıştır.Araştırmada sonuç olarak gerek çelik ile çelik arasındaki birleşimlerde, gerekse farklı malzemeli yapı elemanları ile çelik taşıyıcı elemanların birleşimlerinde görülen en önemli noktanın; çeliğin her malzemeyle tasarımcıya esneklik sağlayacak şekilde birden çok detaylandırma seçeneği ve birleşim tekniği sunarak, hızlı, güvenilir, minimum enkesitli eleman kullanımı ile ve en önemlisi sorunsuz bir şekilde birleşebilme olanaklarına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to exemine and research the connections between steel and steel, and also steel and different materialed such as concrete or reinforced concrete, masonry, timber and glass building components.The connections between structural steel elements and each others and the other building components and also different materrialed building components in steel structures is researched.Some definitions about building, construction, building systems and structure is defined and given some informations about loads that effect the buildings. The definition of steel is given and the properties of steels are described and also main steel types, international steel standarts and the methods of structural steel productions are tried to explain. The historical developing of steel buildings is examined and the advantages and disadvantages of steel is discussed. Architectural design of steel skeleton buildings is described and given some informations about steel structure components and steel products. Combination and connection methods of steel structures are aslo defined. The buildings elements and components that using in steel structures are described and connections between the same or different type components are exemined.To sum up, in connections between steel and steel or structural steel elements and different materialed building componnents, steel has some attiributes like ensure flexibility to designers, safety and quick construction and connecting as free of problem and by using minimum sized material.