Mimarlıkta gelecekçilik
Futurism in architecture
  1. Tez No: 244604
  2. Yazar: ASLI İFFET SARIGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mimarlık eylemi, teknolojik, toplumsal, ekonomik ve sosyo-kültürel değişimlere koşut olarak gelişmektedir. Her değişimin altında ise; değişimin yaşandığı dönemden önce üretilmeye başlanan fikirler yatmaktadır. Kısacası, bugünü geçmişteki, geleceği ise bugünkü fikirler ve hayaller şekillendirmektedir. Bu çalışmada geçmişte bugünkü mimarlık için ve bugün de gelecekteki mimarlık için nelerin öngörüldüğü ve hangi projelerin nasıl gerçeğe dönüştürüldüğü ? dönüştürüleceği, sadece kağıt üzerinde kalmasana rağmen mimarlığın gelişimini etkileyen geleceğe yön vermiş olan projeler, düşünceler incelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde problemin tanımı yapılıp, çalışmanın amacı ve yöntemi belirlenmiştir.Teknoloji; mimarlığın gelişmesinde her dönem önemli bir rol üstlenmiştir. Geleceğin şekillenmesinde de teknolojideki gelişimler hem düşünce hem de araç olarak mimarlığı yönlendirmiştir. Bu nedenle ikinci bölümde; teknoloji ve mimarlık arasındaki ilişki incelenmiş ve yöntem olarak tarihsel süreç içerisinde dönemlere ayrılarak inceleme, sistematik olarak daha uygun görülmüştür. Bu inceleme yapılırken özellikle teknoloji açısından kılmaların ve yoğun gelişmelerin olduğu yirminci yüzyılda; teknoloji ve gelecek kavramlarını baz alan uygulamalara yer verilmiştir. Gerek düşünce bazında kalmış olan, gerek uygulamaya dönüşmüş projeler teknoloji ağırlıklı incelenmiş olsa da bu gelişmelerin oluşumuna zemin hazırlayan sosyal alt yapıları da değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde; teknoloji ve gelecek düşüncesinin ütopyalar ve bilimkurgu eserleri üzerinden mimarlığı nasıl etkilediği incelenmiştir.Dördüncü bölümde; günümüzdeki gelecekçi düşüncelerin neler olduğu, hangi teknolojilerin kullanıldığı ve bu teknolojilerin geleceğe nasıl yön vereceği sorularının yanıtları araştırılmıştır.Beşinci ve son bölümde ise daha önceki bölümlerin sonuçları ortaya konmuş ve daha önce incelenen fikir, teknoloji ve mimari eserlerin birbirleri ile olan bağlantıları kısaca özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The architecture has been developing in parallel to technologic, social, economic and sociocultural changes. Under every change; the ideas which begun to put forward before the period of the change to live, lie. Shortly; the past?s ideas and fantasies shape today and today?s ideas and fantasies shape the future. In this study; what does keep in mind and which Project how begun or will begin to real in the past for today?s architecture and in today for future architecture.In the first stage; the problem is described. Study?s aim and method are assigned.In the second stage; the connection between technology and architecture is analysed in historical period. While doing this analyse, the project which have got the technology and future consept, will be further elaborated upon.In the third stage; technology and futurist ideas, how to affect the the architecture according to the utopias and science-fiction, are analysed.In the forth stage ; some questions? answers are analysed. This questions are ? what is the futurist ideas for today and which tecnologies are using and this technologies how to direct the future ??In the fifth and last stage; the consequences of the earlier items put forth and the connection of the ideas, technology and architectural Works which are analysed before, between each other are shorthly summarized.