Geniş bant erişim teknolojilerinde yeni nesil ağ servisleri ve Türkiye telekomünikasyon sektörüne etkileri
Next generation network services over broadband access and the effect on the Turkish telecommunication sector
  1. Tez No: 244710
  2. Yazar: CAN İLKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yeni çağın başlangıcı ile artan bilgiye erişim ihtiyacı, geniş bant erişim teknolojilerinin her geçen gün gelişmesini sağlamaktadır. Geniş bant erişim teknolojilerindeki bu değişim, kullanıcılara sunulan hizmetlerin evrimini de hızlandırmıştır. Geniş bant erişim ile oluşan potansiyel günümüze kadar ayrı ayrı sunulan ses, veri ve görüntü hizmetlerinin birleştirilmesini hedefleyen yeni nesil ağ kavramını ortaya çıkarmıştır.Yeni nesil ağlar, paket anahtarlama teknolojilerini kullanarak aynı şebeke üzerinden birden çok hizmetin sunulabilmesini sağlamaktadırlar. Bunlara örnek olarak yüksek hızlı veri iletişimi, kurumsal müşteriler için sanal ağların kurulması, telefon hizmetlerinin verilmesi ve televizyon yayınlarının izlenmesi gibi farklı alanlarda kullanmaya alışık olduğumuz hizmetler verilebilir.Bu çalışma, yeni nesil ağ servislerini tanımlayarak Türkiye ve Dünya'daki uygulamaları incelemeyi ve bu konudaki gelişmelerin telekomünikasyon sektörüne etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda yeni nesil ağ servislerinin üzerinde çalıştığı geniş bant erişim teknolojileri ve yeni nesil ağlar hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak, bu altyapılar üzerinde çalışan MPLS VPN, VoIP, IPTV ve VoD servisleri gibi veri, ses ve görüntü hizmetleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the coming of the new century, the increased demand for access to information provides a fertile environment for a continuous evolvement in broadband technologies. It is also worthy to note that this transformation has also speeded up the evolvement of services provided to consumers. The potential generated by broadband access has resulted in a concept of next generation network that aims to unite voice, data and video services that were provided separately up until today.Using packet switching technologies, Next Generation Networks (NGN) procure the provision of multiple services through the same network. High speed data communication, establishing virtual private networks for corporate customers, providing phone services, and broadcasting TV channels could be cited as diverse examples.The aim of this study is to identify NGN services, along with investigating cases from Turkey and the World, and analyzing the effect of these developments on the telecommunication sector. In this respect, the study provides information regarding broadband access technologies over which NGN services operate and next generation networks. At last, data, voice and video services that operate over these infrastructures such as MPLS VPN, VoIP, IPTV and VoD were introduced.