Hücresel radyo sistemlerinde çok atlamalı aktarım ile kapsama alanının iyileştirilmesi
Coverage enhancement through multi hop relaying in cellular radio system
  1. Tez No: 245044
  2. Yazar: HAKAN TAHTALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde alıcı, verici ve aralarında röle gibi davranan gezgin kullanıcıların bulunduğu hücresel haberleşme sistemlerinde çok atlamalı aktarım ile kapsama alanının genişletilmesi incelendi. Hesaplamalarda, Rician/Rayleigh sönümleme, beyaz gürültü (AWGN) ve yol kaybını içeren haberleşme kanal modeli kullanıldı. Çeşitli birleştirme yöntemleri ve çeşitleme tekniklerinin çok atlamalı hücresel radyo sistemlerinin başarımı üzerindeki etkileri incelendi. Ayrıca çeşitli hata düzeltme yöntemlerinin çok atlamalı hücresel sistemlerin başarımı üzerindeki etkileri araştırıldı. Simülasyon sonuçları, yükselt ve aktar yönteminin çöz ve aktar yönteminden daha iyi başarım sergilediğini göstermektedir. Hesaplamalar alıcıda gelen sinyallerin duyarlıkla birleştirilebilmesi için kanal bilgisinin yüksek duyarlıkla elde edilmesi gerektiğini göstermektedir. Röle ile alıcı- verici arasındaki fiziksel uzaklığın çok atlamalı hücresel sistemin başarımına oldukça önmli etkisi olmaktadır. Ayrıca bu çalışmada röle seçiminin çok atlamalı hücresel sistemlerin başarımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Fiziksel uzaklık ve yol kaybı kriterlerine dayalı röle seçimi ile ilgili çeşitli hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, sadece fiziksel uzaklığa dayalı röle seçiminin çok atlamalı hücresel sistemlerin başarımı üzerinde yol kaybı kriterine dayalı röle seçimi kadar etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, coverage enhancement through multihop relaying in cellular radio communication system which contains a mobile user acting as a relay between sender and destination is investigated. The channel models which are used in numerical calculations contain Rician/Rayleigh fading, white noise (AWGN) and path loss. The effects of various combining methods and diversity protocols on the multihop cellular radio system performance are investigated. Additionally, the effects of various error correction methods on performance of the multihop cellular radio system are investigated. Our simulation results demonstrate that amplify and forward protocol shows a better performance than decode and forward protocol. Also the results show that to combine incoming signals at the receiver exactly, the channel information should be acquired precisely. The physical distance of the relay both to the sender and to the destination has a large effect on the multihop cellular radio system performance. Also in this work, the effects of relaying node selection on performance of the multihop cellular radio system are investigated. Various numerical calculations are carried out for relaying node selection criteria based on physical distance and path loss. The acquired results indicate that choosing a relaying node which is solely based on physical distance is not as effective on the performance of the multihop cellular radio system as choosing one based on path loss.