İstanbul'da yağmur suyu deşarjı için mühendislik kriterlerinin yeniden analiz edilerek optimum boru kesitinin tayini
The determination of optimum pipe section, by analiyzing again the engineering criteria for Istanbul rain water disharge systems
- Tez No: 245195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yağmur suyu şebekesi gibi yatırım maliyetleri milyonlarla ifade edilen projelerin planlanmasında, sistemim uzun ömürlülüğü ve her türlü sel rejimine karşı dayanılabilirliği önemlidir. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, şiddetli bir yağış esnasında birçok problem olabilmektedir. Bu problemler yağmur suyu hattı yapılacak olan yerin nüfüs yoğunluğuna göre artar ve alınacak tedbirlerde de bu nüfüs yoğunluğu etkili olur.Boru yada herhangi bir kesit şeklinde yapılacak olan akış güzergahının çapları veye kesitin ölçüleri, bu güzergahtan geçecek olan debi ile orantılıdır. Debinin bulunmasında en önemli etkenin yağış şideti olması ile beraber, bölgenin toprak yapısının ne kadar geçirimli olduğu ve yağışın etkilediği alanın büyüklüğü de önemlidir. Borunun cinsinin belirlenmesinde, derinlik ve bölgenin toprak cinsi gibi etkenler göz önünde bulundurulur ve borunun zamanla maruz kaldığı yüklerden dolayı zarara uğramaması için gerekli olan boru korumaları yapılarak sistemin proje ömrüne kadar işler bir şekilde kalması sağlanır.
Özet (Çeviri)
Storm water system is important in terms of planning of projects, whose investment costs are expressed with millions, durability of the system, and endurance against all sorts of flood regimes. In the event that necessary precautions are not taken, various problems may arise in the course of a heavy rainfall. The said problems increase according to population density of the location, where a rainwater line will be established, and population density will be effective on the precautions to be taken as well.Dimensions of the flow route to be established as a pipe or any profile or sizes of the profile will be in line with the flow rate to pass from this route. The most significant factor in determination of flow rate is rainfall intensity; besides the extent of permeability of soil structure and the size of the area under effect of rainfall are important as well. In fixation of the type of pipes, factors such as depth and soil structure of the region will be taken into consideration, and in order for the pipe not to incur damage on account of loads it is subject to within time, it is ensured that necessary pipe protection is established; thereby the system remains functional in the course of the project.