Görüntü işleme tekniği kullanılarak gerçek zamanlı hareketli görüntü tanıma
Real time motion image recognition with image processing technique
  1. Tez No: 245331
  2. Yazar: MUSA PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Görüntü işleme; sayısal olarak alınan görüntülerin işlenerek özelliklerinin ve yapılarının değiştirilmesini, geliştirilmesini ve bu görüntüler vasıtasıyla analizlerin yapılmasını sağlayan teknolojidir. Modern teknoloji, herhangi bir görüntünün (fotoğraf veya video) girdi olarak kullanılarak istenilen özellikte bir başka görüntünün veya girdi olarak kullanılan görüntü ile ilgili verilerin elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Görüntü işleme ile bir görüntünün rengi, parlaklığı, boyutu, yapısı vb. özellikleri uygun yazılımlar kullanılarak değiştirilebilir, geliştirilebilir ve analiz edilebilir.Bu yazılımlar, dijital ortama aktarılan görüntülerdeki bozuklukların giderilmesi ve daha kaliteli görüntü almak için kullanılabileceği gibi nesnelerin tanımlanması, hareketli ve hareketsiz nesnelerin ayrıştırılması gibi birçok amaç için de kullanılabilir. Farklı formatlarda görüntülerin kullanıldığı her sektöre uygun çözümlerin üretilmesini sağlayan görüntü işleme; güvenlikten astronomiye, savunma sanayisinden kalite kontrolüne kadar sayısız alanda kullanılabilir.Bu çalışmada, kamera kullanılarak cihazdan alınan ardışık görüntülerde hareketin analizi için kullanılan yöntemler incelenip uygulanarak; elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bu yöntemler arka plan farkı yöntemleri ve istatiksel yöntemler olmak üzere iki kategori de incelenmiştir. Uygulamada görüntüler arasında piksel farkları karşılaştırılarak gerçek zamanlı bir güvenlik uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image Processing is a technology that image properties and structures are processed with changes, improvement for data analysis. The modern technology provide important data with using photo and video inputs. Using image processing an image color, brightness, dimensions and any other structure can be changed, improved and made analysis by using appropriate softwares.These software are used for the image reconstruction which are transferred to digital athmosphere. These images have some spoiled parts and for this we can rearrange these photos with imag processing. Image processing is used in security, astronomy, defensive,.industry.and.quaility.control.centers.In this thesis, methods that are widely used fort he motion detection in a moving picture sequence, were studied and implemented, and their performances were discussed. These methods were investigated under two major headings namely background subtraction methods and statistical methods. In this application I have compared pixel differences between images, for appliying security application.