Elektrik tesislerinde harmonik güç akışı
Harmonic power flow anlaysis
- Tez No: 245482
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışmada, , içinde doğrusal ve doğrusal olmayan yük baraları barındıran güç sistemlerinde, Newton Raphson yöntemi kullanılarak, harmonik güç akışı hesaplamaları yapan bir algoritma tanıtılmıştır.Tez içinde tanıtılan algoritma, çok jeneratörlü, çok baralı genel bir güç sisteminde de uygulanabilir özelliklere sahiptir. Algoritmanın en önemli parçası olan Jacobian matrisini oluşturan tüm alt matris eleman hesaplamaları detaylı olarak açıklanmış ve gerekli tüm formüller açık formda verilmiştir.Harmonik güç akışı algoritması, 5 baralı ve içinde bir adet doğrusal olmayan bara içeren güç sistemine uygulanmıştır. Doğrusal olmayan baranın sisteme 5. ve 7. harmonikleri bastığı kabulü altında, bu harmoniklerin diğer baralardaki değişkenler üzerine yaptığı etkiler MATLAB dilinde yazılan güç akışı programı kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a algorithm that analysis harmonic power had been intrıducad at power systems, which inlude lineer and nonlineer load buses.The algorithm, which is included in this study, is applicable for general power system, which include lots of generater and bus. Jacobian matrix, which is the most important part of algorithm, includes submatrixs that had been expained and written with detail form.Harmonic power flow algorithm had been applicated to a system, which has 4 lineer and 1 nonlineer buses. Bus, which is nonlineer, is enjected 5.harmonic and 7. harmonic with a assumption. And the effects of these harmonics had been observer with using a harmonic power flow software, which had been written in MATLAB language.