Aydın ili Çine ilçesi Topçam sulama sahasına ait verilerin tespiti ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak sorgulanması
Aydin province Çine county identifying data of Topçam irrigation area and quering by using the geographical information systems
- Tez No: 245697
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma alanı Aydın ili sınırları içerisinde, Büyük Menderes havzasında bulunan; Çine Ovasının sağ sahilinde yer almaktadır.Bu çalışmada amaç, Çine-Topçam sulama sahası içerisindeki 1/25000 ölçekli işletme haritasını sayısallaştırarak bilgisayar ortamına aktarmak ve çalışma bölgesindeki parsel sınırları, sulama kanalları, servis yolları, arazi sınıfları, toprak bünyeleri, bitki desenleri, köy sınırları, sulanan ve sulanmayan tarım alanları gibi sınıflandırmalar yapmaktır. Böylece, bilgilerin bilgisayar ortamında, kullanıma daha elverişli bir veri tabanı oluşturulması sağlanmış olacaktır. Çalışma sırasında yapılan sorgulama ve analizler de değişik amaçlara yönelik bilgilerin üretimini sağlamaktadır. Oluşturulan bu veri tabanının sulama sahası içerisinde sulama birliği tarafından yapılacak yeni projelerde yol gösterici olması beklenmektedir.Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan coğrafi veri yapısı ve bunun coğrafi analizleri, oluşturulan sulama sahası coğrafi bilgi sisteminin daha ayrıntılı olarak yapılması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu sistemin sulama sahası Bilgi Sistemi adı altında oluşturularak, bölge içindeki istenilen bilgilere kullanıcılar tarafından anında ve kolayca ulaşılabilmesi, gerektiğinde istatistiksel çıktı raporlarının alınması sağlanmalıdır.Araştırmada ayrıca, Çine-Topçam sulama sahası sınırlarında bulunan tarım arazilerinin, sulama suyu miktarının az olduğu dönemlerde suyun en verimli şekilde kullanılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, fiili olarak kullanılan su miktarları, sulama suyunun en iyi şekilde nasıl kullanılabileceği, sulama oranı, sulama randımanı, bitki deseni dağılımı, parsel büyüklüklerinin dağılımı ve sulanmayan alanların sulanmama nedenlerinin tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is situated on the right coast of Çine plain that is in Great Meandros river basin within Aydın City borders.The aim in this study is to digitize the 1/25000 scaled operation map in Çine-Topçam drainage basin and to transfer them into the digital medium and to provide more available database by making classifications such as agricultural areas, irrigation channels, service roads, land category, territory structure, flora of the area, borders of villages, watered or non-watered agriculture areas. The interrogation and analysis during this study leads to produce information for different aims. It is expected that the formed database will lead to the many of new projects for the irrigation association in this irrigation basin.At the end of the study, with the obtained geographical data structure and it?s geographical analysis, it appears that there is a need for a more detailed geographical information system for basin. This system should be formed under the name of Irrigation Basin Information system which should get easily and quickly by the users in that area and provide statistical output reports.Furthermore it is aimed in this study to use the water efficiency where the irrigation water is sufficient within the borders of the Çine-Topçam irrigation basin.The usage of water quantity, how the irrigation water could be used most efficiently, the irrigation rate, distribution of the flora and parcels dimension and to identify the reasons of non irrigated areas.