Trigonometrik denklem sistemlerinin grafik metodu ile çözümü
The solution of trigonometric equation systems by graphic method
- Tez No: 245738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı lineer trigonometrik denklem sistemlerinin grafik metodu ile çözümlerinin incelenmesi ile trigonometrik denklem sistemlerinin çözümlerine farklı bir bakış açısı getirmek ve matematik dünyasına katkı sağlamaktır.Araştırmada öncelikle trigonometrik denklemler ve trigonometrik denklemlerin bazı çözüm metotları üzerinde durulmuş, daha sonra ise trigonometrik denklem sistemlerinin geleneksel yöntemlerle çözümleri ve ?Grafik Metodu? ile çözümleri incelenmiştir.Literatür taramasında elde edilen bilgiler ışığında genelde öğrenciler için zor ve karmaşık olan trigonometri dersinin trigonometrik denklemler ve trigonometrik denklem sistemleri konularına grafik metodu ile görsellik ve farklılık getirilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak grafik metodu ile çözümün, hem görselliği hem de yorumu öngördüğünden, öğrenmeyi kolaylaştırma açısından önemli olduğu ve trigonometri problemlerini daha anlaşılır kılması sebebiyle öğrencilere trigonometrik denklemlerin çözümlerinde kolaylık getirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to bring different perspective to the solutions of the linear trigonometrik equation systems and to contribute to the world of mathematics by examining the solutions of the trigonometric equation systems by the graphic method.In this research, primarily, the trigonometric equations and some solution methods of trigonometric equations were focused on. Then the solutions of trigonometric equation systems with the traditional method and ?Graphic Method? were examined.In the light of the information obtained in literature searching , with the graphic method, the topics of trigonometric equations and trigonomtric equation systems of the trigonometry course which is in general are difficult and complex for students have been tried to bring visualize and difference.As a result, because of the keeping in mind visualize and interpretation, the solution with the graphic method is thought important in facilitating learning and could bring convenience in the solutions of trigonometric equations to the students by making trigonometry problems more understandable.