Bulimiya neuroza olgularının çok değişkenli klinik incelemesi
- Tez No: 24598
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
101 ÖZET öğrenci popu 1 a sy onunda tanı konmuş bulimiya nervoza olgularında hastalığın klinik özelliklerinin, ve bulimiya nervoza olgularını genel popülasyondaki disfonksiyonel yeme tutum ve davranışlarından ayırdeden özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır. istanbul ili Bakırköy ilçesi 'nde Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı liselerde 2003 öğrenciye, anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza 'nm klinik özellikleri, çeşitli yeme tutumları, beden algısı ve demografik özelliklere ilişkin 94 sorudan oluşan bir anket formu verilmiştir. Anketi tam olarak dolduran öğrencilerin yanıtlarının değerlendirilmesi sonucu anorektik ve bul imik yeme tutumu gösterdiği saptananlarla SCID-NP forumu kullanılarak yarı-yapılandırılmış bireysel görüşme yapılmıştır. DSM-III-R bulimiya nervoza tanısı alan grup deney grubu olarak alınmıştır (n=50). Yaş, cinsiyet, öğrenim düzeyi ve sosyoekonomik düzeye ilişkin özellikleri ile eşleştirilen iki katı öğrenci, kontrol grubunu oluşturmuştur. iki grubun anket sorularına verdikleri yanıtlar ki-kare ve t-testi kullanılarak istatistiksel olarak araştırılmıştır. Ayrıca her iki grubun yanıtları ile bulimiya skoru arasında korelasyon araştırılmıştır. Bulimiya skoru bağımlı değişken olarak ele alınarak anket sorularının alt ölçeklerinden oluşan 18 ayrı bağımlı değişken belirlenmiştir. Bu değişkenler Stepwise çoğul regresyon analizi. Stepwise ayırdedici fonksiyon analizi ve faktör analizi uygulanarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda bulimiya nervoza hastalarında kilo kontrolü amacıyla daha çok diyet yapma veya aç kalma egzersiz ve102 kusma tercih edilmekte, laksatif /diüretik kullanıma daha az başvurulmakta olduğu görülmüştür. Belirtilerin ortalama başlangıç yaşı 14.7'dir. Cinsiyete göre dağılımda kadın erkek oranı 6. lrl'dir. Bulimiya nervoza olguları kontrollere göre daha kilolu olmalarına karşın ideal kiloları daha düşüktür. Bu olgular beden ve kilolarını kontrollere göre daha fazla değerlendirmekte ve daha sık ve çok kilo alıp vermektedir. Bulimiya nervoza olgularının özgeçmişlerinde daha sıklıkla kilo sorununa rastlanmıştır. Bulimiya nervoza olguları DSM-III-R tanı ölçütlerine ait i t emi er de kontrol grubundan anlamlı derecede ve şiddet bakımında nitel olarak farklı bulunmuştur. Aşırı yemek yeme ile ilgili depresif duygular ve yemek yemeyi kısıtlama, kontrol grubundan şiddet boyutunda anlamlı farklılık göstermiştir. Çok değişkenli incelemeler sorunucunda bulimik sendromun ayrı bir antite olarak varlığı ortaya konmuş, aşırı yemek yeme ve kusma temel özellik olarak ortaya çıkarken, laksatif /diüretik kullanımının bulimiya nervoza 'nm içinde ayrı bir alt grup oluşturduğu düşünülmüştür. Aşırı yemek yemeyle ilgili depresif duygular, bulimiya nervoza 'yla yakından ilişkili bulunmuş, bu değişkenin hastalığın tanısı içine dahil edilmesi önerilmiştir. Beden ağırlığı, aile dinamikleri ve yemek yemeyi kısıtlama ile ilgili değişkenlerin etyopatogenezle ilişkili olabileceği düşünülmüş, aşırı yemek yeme sıklığının ise bulimiya nervoza 'yi tanımlamasa da, hastalığı şiddet boyutunda ayırdedici özellik taşıdığına işaret edilmiştir. Bulimiya nervoza tanı ölçütlerinin şiddet boyutunda daha iyi tanımlanması gerektiğine işaret eden bulgulara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY This study aims to investigate the nature of bulimia nervosa and the clinical features which discriminate it from the prevailing dysfunctional eating attitudes and problems in a student population of DSM-III-R bulimia nervosa and matched controls. A 94-item questionnaire consisting of items concerning the clinical features of anorexia nervosa and bulimia nervosa, various eating attitudes, body image estimation, and demographic features was filled out by 2003 students. Diagnosis of bulimia nervosa was established by a semi-structured clinical interwiew (using the SCID-NP) of students who had revealed anorectic and bulimic eating attitudes in the evaluation of the results of the questioneire. Bulimia nervosa cases (n=50) were ma teheed with 100 age, sex, level of education and socio-economic status-appropriate controls. Responses to the questionnaire were examined statistically using the chi-square and t-test. Correlation was searched between the responses of both groups and the bulimia score. Eighteen distinct independent variables were specified consisting of sub-scales of the questionaire the dependent variable being the bulimia score. These were analyzed using stepwise multiple regression, stepwise discriminant function analysis and factor analysis. The results revealed a tendency among bulimic patients toward dieting or fasting, exercising and vomiting as means of weight control rather than laxative/diuretic use.104 The mean age at onset was 14.7. Male to female ratio of the cases was 1:6.1. Although bulimic cases weighed more, their ideal weight was lower. They tended to overestimate general body size, weight and specific body parts and showed greater weight fluctuation. History of overweight was found to be more prevalent among bulimics. Bulimia nervosa cases were found to be significantly different quantitively from controls in the items concerning the diagnotic* criteria of the DSM-III-R. Depressive feelings associated with binge-eating and dietary restraint were found to be significantly different in intensity. The presence of a bulimic syndrome was validated as a result of multivariate analyses. Binge-eating and vomiting emerged as disease-specific entities whereas laxative/diuretic use tended to represent a distinct sub-group within the disorder. Depressive feelings associated with binge-eating were found to be closely related to bulimia nervosa and the inclusion of this variable in the diagnostic criteria of the disorder has been proposed. Variables concerning weight, family dynamics and dietary restraint were thought to be associated with the etiopathogenesis of the disorder. Binge frequency was found to be a discriminating variable in regard to intensity although it was not defining. The findings suggest that the diagnostic criteria of bulimia nervosa need to be defined better with respect to intensity.