Comparison of soil modelling using CPT and DMT a case study
CPT ve DMT kullanılarak yapılan zemin modellerinin karşılaştırılması bir vaka analizi
  1. Tez No: 246035
  2. Yazar: KAYHAN AYKIN
  3. Danışmanlar: PROF. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Konik penetrasyon (CPT) ve dilatometre (DMT) deneyilerinden faydalanan bir zemin etüdü planı Gemlik, Bursa'da bulunan yer yer kumlu ve çakıllı orta katı kil sahada bir vaka analizi kapsamında yürütülmüştür. Sismik modellemeye yönelik kayma dalgası hız profillerini elde etmek için sismik deneyler (SCPT, SDMT) de yürütülmüştür. CPT, SCPT, DMT ve SDMT deneylerinden elde edilen veriler zeminin geoteknik modellemesinde kullanılmıştır. Farklı yerinde ölçüm teknikleri kullanılarak elde edilen zemin sınıflandırması, drenajsız kayma mukavemeti, su, içsel sürtünme açısı, kısıtlı elastisite modülü M ve kayma dalgası hızı, Vs, profilleri bütün saha için ve yakın etüd çiftleri için karşılaşıltırılmıştır. Karşılaştırmalar, SPT verisi, laboratuvar testleri ve çok kanallı yüzey dalgası analizleri (MASW-MAM) ile desteklenmiştir. Sonuç olarak, modellerinin karşılaştırılması ve saha etüdleri esnasında kazanılan tecrübe sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A site investigation campaign using cone penetration test (CPT) and dilatometer test (DMT) was carried on medium stiff silty clay, occasionally sand and gravelly site located at Gemlik, Bursa within a case study. Seismic tests (SCPT, SDMT) were also carried out in order to obtain shear wave velocity profile for seismic modeling. Data obtain from CPT, SCPT, DMT and SDMT testings used for subsoil geotechnical modeling. Soil classification, undrained shear strength, su, internal friction angle, constrained modulus M, and shear wave velocity, Vs, profiles, obtained using different insitu measurement techniques, are compared for whole site models and between closely located investigation pairs. Soil modeling are also supported with SPT data, laboratory tests and muti-array analysis of surface waves tests (MASW-MAM). As a result, comparison of the models and the experience attained during investigations are presented.