Boş uzayda ince tel kafes yapılarına ilişkin elektromanyetik saçılma problemleri
Electromagnetic scattering mechanisms for thin wire mesh structures
- Tez No: 246468
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BURAK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada analitik ve sayısal teknikler kullanılarak boş uzayda konuşlanmış metalik cisimlere ilişkin rezonans bölgesinde elektromanyetik ışıma ve saçılma problemleri incelenmiştir. Metalik cisimler tel ızgara tekniği ile modellenmiş olup, ilgili elektrik alan integral denkleminin çözümü için Moment Yöntemi uygulanmıştır. Boş uzay halinde bu çalışmada ele alınan kanonik yapılara ilişkin akım ve alan analizleri sürekli olarak SNEC? yazılımı ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. SNEC? çözümleri referans kabul edilerek hesaplanan bağıl hatanın eğitim hedefleri yönünden kabul edilebilir sınırlarda kaldığı görülmektedir. Sonuçların tam olarak uyuşmamasının temel sebebi NEC yazılımlarında kullanılan sinüzoidal baz fonksiyonlarına karşılık söz konusu yazılımda ilgili fonksiyonların darbe şekilli olmalarından kaynaklanan yakınsaklık sorunlarıdır.
Özet (Çeviri)
This work investigates electromagnetic radiation and scattering mechanisms for metallic bodies in resonance region in free space employing analytical and computational methods. The metallic bodies are modelled as thin wire mesh structures and Method of Moments is employed for solving the associated electrical field integral equation. The analyses for current and field distributions on the canonical structures presented in this work are also compared to those obtained through the commercial Super NEC software SNEC?. It is observed that when one treats the SNEC? solutions as reference, the computed relative errors can be considered in an acceptible range for educational purposes. The reason for not obtaining an exact match between the two results is attributed to the convergence properties of the pulse basis functions employed in the code while the NEC software is known to employ the more realistic sinusoidal bases.