Sac levhalarda bağlama noktalarının belirlenmesinde bilgisayar destekli çözüm için kullanıcı arayüzü geliştirilmesi
Development of a user interface for computer aided of fastening points in sheet metal
  1. Tez No: 246556
  2. Yazar: HARUN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Otomotiv endüstrisindeki gövde ve diğer parçaların, sac metal montajları için bağlama aparatı imalatı, sadece planlanmış bir otomasyon ve standardizasyon ile saglanabilir. Bağlama aparatlarında, parçanın geometrik kısıtlamalarını tayin eden destek yerlerinin sayısı ve konumları, parçanın deforme oluş şeklini ve ölçüsel değerlere etkisini belirler. Sac parçalarda bağlama aparatları üzerinde kendi ağırlığından dolayı sehimler meydana gelmektedir.Bu çalışmada Bağlama Noktası Optimizasyon için bir makro uygulaması geliştirilmiştir. Otomotiv sektöründe kullanılan iki farklı sac parçanın kaynak ile birleştirme işlemi için gerekli bağlama noktaları incelenmiş, kullanılacak bağlama aparatlarının parça üzerindeki en ideal konumu geliştirilen makro yardımı ile bulunmuştur. Elde edilen değerler geleneksel optimizasyon süreci ile karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak; geliştirilen makronun endüstriyel uygulanabilirliği belirlenmiştir. Endüstride maliyet ve zaman kazancı gibi olumlu etkiler sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fixture manufacture for sheet metal assembly of body and other parts in automotive industry can only be achieved with a planned automation and standardization. The number and position of supports that establish geometric constraints on fixtures determine part?s deformed shape and affected dimensional sizes.The purpose of this thesis is to find and determine the optimal support points where deflection is minimum. Due to the weight of sheet metal parts fixturing equipments, the deflections are accoured by welding process in fixture.In this thesis, a user interface about optimization of fixture points has been developed. Two different sheet metal used in automotive industry have been experimented for joining with welding operations. Optimum fixture points have been identified in sheet metal parts.In conclusion, the results obtained has been evaluated and the macro developed has been seen as applicable in automotive industry and the user interface is cost effective.