Turkish factoid question answering using answer pattern matching
Yanıt örüntüsü eşleştirme yöntemi ile Türkçe tekil yanıtlı soru yanıtlama
  1. Tez No: 246562
  2. Yazar: NAGEHAN PALA ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Aranan bilgiyi Web'de etkili bir şekilde bulmak, son on yıldaki en zorlu problemlerden biri olmuştur. Aranan bilgiyi içeren belgelerin bulunması için Web Arama Motorları kullanılmaktadır. Ancak, bir çok durumda kullanıcı bir belge kümesinden çok belirli bir bilgiye ihtiyaç duyar. Soru Yanıtlama sistemleri bu problemi adreslemektedir. Soru yanıtlama sistemleri bir sorunun yanıtı olarak bir belge kümesi yerine açık yanıtlar döndürürler. Soru yanıtlama sistemlerinin yanıtladığı sorular beş sınıfa ayrılabilir: tekil yanıtlı, liste, tanım, karmaşık, ve kurgusal sorular. Tekil yanıtlı bir sorunun tam olarak tek bir yanıtı vardır ve bu yanıt genellikle kişi, tarih ve yer gibi bir varlık ismidir. Bu tez kapsamında, Türkçe Tekil Yanıtlı Soru Yanıtlama için örüntü eşleştirme yaklaşımı geliştirdik. TREC-10 Soru Yanıtlama kulvarında yarışan soru yanıtlama sistemlerinden birçoğu gelişmiş dilbilimsel araçlar kullanmıştır. Ancak, bu kulvardaki en başarılı soru yanıtlama sistemi sadece çok miktarda yüzeysel örüntü kullanmıştır. Bu nedenle, biz de Türkçe Tekil Yanıtlı Soru Yanıtlama için yanıt örüntüsü eşleştirme yaklaşımının potansiyelini araştırmaya karar verdik. Yanıt örüntüsü çıkarmak için gövdeleme ve varlık isimleri işaretleme içeren yöntemler denedik. Yanıt örüntülerini sorgu genişletme için de kullandık. Sistemin performansını değerlendirmek için bir çok deney yaptık. Diğer tekil yanıtlı soru yanıtlama sistemlerinin performansları ile karşılaştırıldğında, yöntemlerimiz iyi sonuçlar vermektedir. Yapılan deneyler, varlık isimleri işaretleme yönteminin sistemin performansını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Efficiently locating information on the Web has become one of the most important challenges in the last decade. The Web Search Engines have been used to locate the documents containing the required information. However, in many situations a user wants a particular piece of information rather than a document set. Question Answering (QA) systems have addressed this problem and they return explicit answers to questions rather than set of documents. Questions addressed by QA systems can be categorized into five categories: factoid, list, definition, complex, and speculative questions. A factoid question has exactly one correct answer, and the answer is mostly a named entity like person, date, or location. In this thesis, we develop a pattern matching approach for a Turkish Factoid QA system. In TREC-10 QA track, most of the question answering systems used sophisticated linguistic tools. However, the best performing system at the track used only an extensive list of surface patterns; therefore, we decided to investigate the potential of answer pattern matching approach for our Turkish Factoid QA system. We try different methods for answer pattern extraction such as stemming and named entity tagging. We also investigate query expansion by using answer patterns. Several experiments have been performed to evaluate the performance of the system. Compared with the results of the other factoid QA systems, our methods have achieved good results. The results of the experiments show that named entity tagging improves the performance of the system.