Volatile organic compounds (VOC) gas leak detection by using infrared sensors
Kızılberisi algılayıcılarla uçucu organik bileşenler kaçağı tespiti
  1. Tez No: 246564
  2. Yazar: FATİH ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ENİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknoloji ve endüstrideki gelişmeler, hayat standartlarını inanılmaz ölçüdeartırdı. Bu gelişmeler, ev ve endüstriyel yaşamımızın vazgeçilmezi olan, aynızamanda yanıcı ve zehirli özellikleri olan gazların açığa çıkması gibi çeşitliproblemleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle, tehlike teşkil eden gazlarıngözetlenmesi ve tespit edilmesi önem kazandı. Bu tezde, pyro-elektrikkızılberisi ve termopil algılaycılar kullanarak gaz tespit edilmesi için yenimetotlar önerilmiş ve uygulanmıştır. Her iki algılayıcı için de elde edilensürekli analog sinyaller, analizi yapılmak üzere bilgisayara gönderilmektedir.PIR algılaycı sinyali analiz edilirken, sınıflandırılacak her bir olay için, saklıMarkov modelleri oluşturulmaktadır. Sonrasında, olasılık yaklaşımı gözetilerekbir test sinyalinin hanig modele ait olduğu belirlenmektedir. Termopilalgılayıcı durumunda ise, saklı Markov model kullanımı yanında bir deperiyoda dayalı bir metot geliştirilmiştir. Termopil algılayıcı çıkış sinyalininfrekansı, ortamdaki gaz kaçağı varlığıyla artış göstermektedir. Bu durumdanhareketle, çıkış sinyalinin periyodunun daha önceden belirlenmiş bir eşikdeğerinin altında olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer öyle ise, sistemimizalarm üretmektedir. Bu çalışmada ayrıca periyodik bir sinyalin periyodununbulunması için farklı metotlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in technology and industry leads to a rise in the living standards ofpeople. However, this has also introduced a variety of serious problems, suchas the undesired release of combustible and toxic gases which have become anessential part of domestic and industrial life. Therefore, detection andmonitoring of VOC gases have become a major problem in recent years. In thisthesis, we propose novel methods for detection and monitoring VOC gas leaksby using a Pyro-electric (or Passive) Infrared (PIR) sensor and a thermopilesensor. A continuous time analog signal is obtained for both of the sensors andsent to a PC for signal processing. While using the PIR sensor, we have HiddenMarkov Models (HMM) for each type of event to be classified. Then, by usinga probabilistic approach we determine which class any test signal belongs to. Inthe case of a thermopile sensor, in addition to Hidden Markov Modelingmethod, we also use a method based on the period of the sensor signal. Thefrequency of the output signal of the thermopile sensor increases with thepresence of VOC gas leak. By using this fact, we control whether the period ofa test signal is below a predefined threshold or not. If it is, our system triggersan alarm. Moreover, we present different methods to find the periods of a givensignal.