Active node determination for correlated data gathering in wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağlarında ilintili veri toplama amaçlı aktif sensör belirlenmesi
- Tez No: 246702
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AYKANAT, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bazı kablosuz sensör ağları uygulamalarında sensör aygıtlarının algıladıkları veriler ilintilidir. Bu gibi kablosuz sensör ağı uygulamalaının tamamen çalışır durumda olması için bütün sensör aygıtlarının aktif (çalışıyor durumda) olmalarına gerek yoktur. Buna karşılık, aktif olarak seçilen sensör aygıtlarının kendi aralarıda haberleşmelerini sağlayacak kablosuz bir ağ kurarak topladıkları ilintili verileri sorumlu merkeze göndermeleri gerekmektedir. Sensörler arasında ilintili veri bulunan kablosuz sensör ağları uygulamalarında hangi sensör aygıtlarının aktif durumda olacağının belirlenmesi, haberleşebilen ilinti-bazlı küme (connected correlation-dominating set) problemi olarak ifade edilebilir. Bu tez çalışmasının katkısı çift yönlüdür: İlk olarak aktif sensör aygıtlarının belirlenebilmesi için etkin ve hızlı çalışan tekrarlamalı iyileştirme gerçekleştiren buluşsal bir algoritma (iterative improvement heuristic) önerilmektedir. İkinci olarak ise aktif sensör aygıtı kümesine seçilen sensör aygıtı sayısı azaltılırken, bu kümeye seçilen sensör aygıtlarının yüksek enerjiye sahip olabilmelerine imkan veren bir yarar fonksiyonu önerilmektedir. Detaylı simülasyonlarla ileri sürdüğümüz bu yaklaşımın hem kablosuz sensör ağının işleme süresi bakımından, hem de algoritma çalışma zamanı bakımından iyi sonuçlar ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In wireless sensor network applications where data gathered by different sensor nodes is correlated, not all sensor nodes need to be active for the wireless sensor network to be functional. However, the sensor nodes that are selected as active should form a connected wireless network in order to transmit the collected correlated data to the data gathering node. The problem of determining a set of active sensor nodes in a correlated data environment for a fully operational wireless sensor network can be formulated as an instance of the connected correlation-dominating set problem. In this work, our contribution is twofold; we propose an effective and runtime efficient iterative improvement heuristic to solve the active sensor node determination problem and a benefit function that aims to minimize the number of active sensor nodes while maximizing the residual energy levels of the selected active sensor nodes. Extensive simulations we performed show that the proposed approach can achieve a good performance in terms of both network lifetime and runtime efficiency.