Cisplatinin indüklediği ototoksisite üzerine melatonin ve alfa lipoik asitin etkileri
The effects of melatonin and alpha lipoic acid in cisplatin induced ototoxicity
  1. Tez No: 247026
  2. Yazar: MEHMET AKİF DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda ratlarda deneysel olarak CP ile oluşturulan ototoksisiteyi BİUP ile belirlemek ve izlemek, ayrıca ALA ve melatonin gibi antioksidan ajanların kullanımı ile ototoksisitenin azaltılabilir ya da önlenebilir olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Çalışma 60 adet Sprague-Dawley cinsi rat üzerinde yapıldı. Her biri 10 rattan oluşan 6 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna 8 gün boyunca i.p. 1 mg/kg serum fizyolojik uygulandı. CP grubuna bir kez i.p. 10 mg/kg CP uygulandı. ALA grubuna 8 gün boyunca i.p. 100 mg/kg ALA uygulandı. Melatonin grubuna 8 gün boyunca i.p. 4 mg/kg melatonin uygulandı. CP+ALA grubuna bir kez i.p. 10 mg/kg CP uygulandı ve 8 gün boyunca i.p. 4 mg/kg melatonin uygulandı. CP+Melatonin grubuna bir kez i.p. 10 mg/kg CP uygulandı ve 8 gün boyunca i.p. 4 mg/kg melatonin uygulandı. Tüm gruplarda ilk enjeksiyonlara başlamadan 30 dk. önce ve enjeksiyondan sonra 3., 7. ve 15. günlerde BİUP ölçümü yapıldı.CP uygulanan ratlarda V. dalga latansının CP+Melatonin ve CP+ALA verilen ratlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı olduğu tespit edildi. CP verilen ratlarda CP+Melatonin verilen ratlara göre I-V IpL intervallerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı olduğu tespit edilirken, CP+ALA verilen grupla istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi. İşitme eşikleri değerlendirildiğinde sadece CP verilen ratlarda CP+Melatonin verilen ratlara göre eşik değerinin anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. Ancak CP verilen ratlarla CP+ALA alanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.Çalışmamızda CP ototoksisitesini engellemede melatonin ve ALA'nın etkili olduğu bulunmuştur. Ancak hücresel düzeyde olan etkileşimi değerlendirmek amacıyla elektron mikroskobu ile yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of study to evaluate whether melatonin and alpha lipoic acid (ALA) can reduce and prevent otoxicity of cisplatin (CP) by using auditory brainstem response (ABR) in the rat.The study group consist of 50 rats and the control group consist of 10 rats. Saline was administered intraperitoneally (i.p.) to control group through 8 days. CP (10 mg/kg, i.p.) was administered to CP group one time. ALA (100 mg/kg, i.p.) was administered to ALA-group and melatonin (4 mg/kg, i.p.) was adminestered to Mel-group through 8 days. CP (10 mg/kg/day, i.p., one day) and melatonin (4 mg/kg/day, i.p., 8 days) were adminestered to CP-Mel group. CP (10 mg/kg/day, i.p., one day) and ALA (100 mg/kg/day, i.p., 8 days) were adminestered to CP-ALA group. ABR were recorded in the each groups 30 minutes before injection and 3., 7. and 15. days after injection.There was significant statistical difference in the latency wave V. between CP group and CP-Mel and CP-ALA groups. Although I-V interpeak latency interval and pure-tone thresholds were significant statistical difference relationship between CP group and CP-Mel group, they were no significant statistical difference relationship between CP group and CP-ALA group.The results supported that melatonin and ALA can prevent from ototoxicity of CP. However, further studies are needed with larger groups by using electron microscope to evaluate cellular interactions.