Ozonun antimikrobiyal etkinliğinin çürük tedavisinde in vitro olarak değerlendirilmesi.
In vitro evaluation of anti-microbial efficacy of Ozone in caries removal.
- Tez No: 247548
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ozon (O3) günümüzde diş çürüğü tedavi stratejilerine alternatif olarak önerilen terapötik, antimikrobiyal bir ajandır.Bu çalışmanın amacı, ozonun in-vitro koşullarda ağız mikroorganizmaları ve biyofilm üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin araştırılmasıdır.Standart hidroksiapatit diskleri üzerinde birden çok mikroorganizmadan meydana gelen Zürich Biyofilm modeli oluşturuldu. 0,5, 16,5, 40,5, 64,5 saat sürelerde oluşturulan biyofilmlere 10, 20, 30 ve 40 saniye süre ile ozon uygulandı, biyofilmler Live/Dead® BacLight Bacterial Viability Kiti ile boyandı ve floresan mikroskobunda ölü ve canlı mikroorganizma sayısı hesaplandı.Elde edilen veriler NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software kullanarak Oneway Anova ve Tukey HDS testleri ile istatistiksel olarak analiz edildi.Ozonun çomak türü mikroorganizmalar üzerindeki başarı oranının kok ve maya türü mikroorganizmalar üzerindeki başarı oranından anlamlı derecede yüksek (p0.05) bulunmadı.Sonuç olarak, ozonun uygun doz ve sürede kullanıldığında bakteri ve mayalar üzerinde etkili olduğu ve diğer tedavi yöntemlerine alternatif bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Ozone (O3) is a therapeutic and antimicrobial agent recommended as an alternative to the treatment strategies of dental caries nowadays.The aim of this study is to examine in vitro the ozone?s antimicrobial effect on biofilm and oral microorganisms.Zürich Biofilm model was created with more than one type of microorganisms on standard hydroxyapatite discs. Ozone was applied on biofilms in 0.5, 16.5, 40.5 and 64.5 hours for 10, 20, 30 and 40 seconds; then all biofilms were stained with Live/Dead® BacLight Bacterial Viability Kit and the amount of total dead and live microorganisms were calculated by the fluorescence microscope.All data was analyzed statistically by Oneway Anova and Tukey HDS tests using NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software.Ozone?s success rates on rod type microorganisms were found significantly greater (p0.05) was determined between the ozone application times of 30 and 40 seconds.In conclusion, ozone when used with proper dose and period is effective on bacteria and yeast; thus ozone could be used as an alternative antimicrobial agent to the other treatment strategies.