Deneysel alzheimer modelinde oluşan komplikasyonlara rosmarinik asidin etkisi
The effect of rosmarinic acid to the complications in the experimental alzheimer model
- Tez No: 247596
- Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE YARGIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alzheimer hastalığı bilişsel fonksiyonlarda ve davranışlarda ilerleyici bozukluk ile karakterize edilen yaygın bir demans türüdür. Çalışmamızda antioksidan ve anti-inflammatuar özellikleri olan rosmarinik asidin Alzheimer hastalığında oluşan komplikasyonlara etkisi öğrenme parametreleri, histolojik ve biyokimyasal analizler yardımıyla araştırılmıştır. Deneysel Alzheimer modeli, ovaryektomi yapılmış dişi sıçanlara uzun süreli D-galaktoz uygulamasıyla oksidatif stresin ve östrojen azalmasının sinerjik çalışması sağlanarak kurulmuştur.Çalışmamızda 100 adet 2 aylık Wistar dişi sıçan, her grupta 20 hayvan olacak şekilde rastgele bölünerek kontrol(K), sham(Sh), ovaryektomi+galaktoz(OD), ovaryektomi+Rosmarinik(R) ve ovaryektomi+galaktoz+rosmarinik(ODR) grupları oluşturulmuştur. Altmış günlük deney süresi boyunca OD ve ODR gruplarına ovaryektomi ardından enjeksiyon yoluyla 80 mg/kg/gün D-galaktoz, ODR ve R gruplarına gavaj yoluyla 50 mg/kg/gün rosmarinik asit verilmiştir. Deney süresinin sonunda Y labirent ve lokomotor aktivite testleri uygulandıktan sonra, sıçanların beyin dokuları çıkarılarak lipit peroksidasyon için TBARS, PGE2 düzeylerini değerlendirmek için ELİSA testleri yapılmıştır.Alzheimer grubunda TBARS değerlerinin K, S, ODR ve R gruplarına göre anlamlı düzeyde arttığı ve ODR grubunda RA'nın lipid peroksidasyonu azaltarak bilişsel fonksiyonlarda düzelme sağladığı görülmüştür. Ayrıca, inflamasyonun göstergesi olan PGE2 düzeyinin OD grubunda anlamlı şekilde arttığı, tedavi uygulanan ODR grubunda ise bu artışın önlendiği izlenmiştir. Histolojik incelemeler sonucu OD grubundan alınan hücrelerde yapısal bozukluklar gözlenirken, immunboyamalar ile hipokampusta Aß birikimleri saptanmıştır.Tedavi uygulanan ODR grubunda hücre yapılarının normale döndüğü ve Aß birikimlerinin azaldığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak çalışmamızda, AH grubunda lipid peroksidasyonun, inflamasyonun ve hafıza bozukluğunun arttığı, rosmarinik asitin bu parametrelerde düzelme sağladığı saptanırken, kurulan AH modelinin hastalıkla ilgili başka çalışmalarda kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s Disease(AD) is a common type of dementia characterized as a progressive defectiveness in cognition and behaviour. The aim of this study was to assess the effects of antioxidant and antiinflamatory properties of rosmarinic acid to the complications of AD by cognitive and biochemical parameters. Alzheimer model induced with administration of D-galactose to ovariectomized rats by using synergistic effects of estrogen deprivation and oxidative stress.In our work, 100 wistar rats are divided randomly into five groups; Control(C), Sham(Sh),rosmarinic(R),ovariectomy+D-galactose+rosmarinic(ODR), ovariectomy+D-galactose(OD) groups. OD and ODR groups were ovariectomised and administered 80 mg/kg/day D-galactose by injection, ODR and R groups were received 50mg/kg/day rosmarinic acid via gavage for 60 days. At the end of the experimental period behavioral tests were carried out and brain tissues were extracted. Then TBARS test for lipid peroxidation and ELİSA test for PGE2 was employed.Increased TBARS values was detected in Alzheimer group compared to other groups and RA improved the cognitive functions in ODR group by attenuating the lipid peroxidation. PGE2 levels were higher in OD group than in other groups and RA treatment inhibited this elevation in ODR rats. Histopathological alterations and Aß depositions were observed in the OD group. Normal cell structure and lower Aß depositions were observed in the ODR group.In conclusion, our study clearly showed that lipid peroxidation, inflamation and cognitive deficit increased in OD group and rosmarinic asid had curative effect on this parameters. And also, this new Alzheimer model can be use for other researches about AD.