Otitis eksternalı kedilerden bakteriyel etkenlerin izolasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of bacterial factors of external otitis cats and determination of antibiotics susceptibility
  1. Tez No: 247789
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN ÖZENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmamızda İzmir ili ve çevresindeki otitis eksterna hastalığına yakalanmış100 adet sahipli kediden kulak svap örnekleri alınmış ve bu örneklerden bakteriyel etkenlerin izolasyon ve identifikasyonları yapılmış, etkenlerin antibiyotik duyarlılıkları belirlenmiştir.Araştırma sonucu izole edilen mikroorganizmalar Koagulaz Negatif Stafilokok'lar (%11), Staphylococcus aureus (%4), Corynebacterium spp. (%4), Escherichia coli (% 2), Pseudomonas spp. (%2), Bacillus spp. (% 1), Shigella spp. (%1), Serratia liquefaciens (%1) olarak identifiye edildi. 74 adet kulak svabı örneğinde (%74) bakteriyolojik üreme tespit edilememiştir.Araştırmada incelenen izolatlar Eritromisin'e % 84.6 oaranında duyarlı olarak bulunurken, Sulbaktam-Ampisilin'e % 88.4, Amoksisilin-klavulonik asit'e % 84.6 ve Gentamisin'e % 73 oranlarında dirençli olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 100 ear swaps were collected from owned cats with otitis externa in the region of Izmir province and bacterial isolation, identification and antibiotic susceptibility were detected.The microorganisms isolated from these ear swaps are Coagulase Negative Staphylococci (11%), Staphylococcus aureus (4%), Corynebacterium spp. (4%), Escherichia coli (2%), Pseudomonas spp. (%2) Bacillus spp. (1%) Shigella spp. (1%) Serratia liquefaciens (1%) respectively. There was not detected any bacterial growth out of 74 (74%) specimen.While the isolates examined in this study were found susceptible to Erythromycine in the ratio of 84.6 %, the isolates were also found resistant to Sulbactam-Ampicillin in the ratio of 88.4 %, resistant to Amoxicilline clavulanic acid in the ratio of 84.6 %, and resistant to Gentamicin in the ratio of 73 %.