Türkiyede alkol bağımlılarında bağımlılığa yatkınlığın genetik belirleyicileri ve temel kişilik boyutları : Alkol Dehidrogenaz 1C genindeki bir polimorfizmin rolü
Genetic determinants and predisposing personality traits in alcoholism in Turkey : The role of an alcohol dehydrogenase 1C gene polymorphism.
  1. Tez No: 248117
  2. Yazar: YAVUZ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alkol bağımlılığı gelişiminde genetik etkenlerin rol oynadığıbilinmektedir. Genetik çalışmalar bağımlılık mekanizmalarında yer alan proteinlerinyanı sıra alkol dehidrogenaz (ADH) gibi alkolün işlenmesinde rol oynayan enzimlerikodlayan genetik değişiklikleri içermektedir. Bu çalışmada, ADH'nin 1Cizoenzimindeki bir polimorfizmin alkol bağımlılığındaki etkisini aratırmak amacıyla150 alkol bağımlısı ile 72 sağlıklı birey incelendi. Denekler ADH1C genotipi, alkolebaşlama yaı, ortalama alkol alma miktarı, günde alınan en yüksek alkol miktarı,alkol kullanım şiddetini gösteren Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT)puanları, ailede alkol kullanım bozuklukları hikayesi gibi alkol kullanımözelliklerinin yanısıra Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) ile kişilik özellikleri,SCID;II ile kişilik bozuklukları açısından değerlendirildiler. ADH1C1 genotipdağılımı açısından alkol bağımlısı ve kontrol grupları arasında fark saptanmadı.ADH1C genotip dağılımı bağımlılık grubu alttiplerinde farklılık göstermedi ve alkolalım özellikleri ile ilişkili bulunmadı. MKE`de bağımlılık grubunda yenilik arayışı vezarardan kaçınma puanlarının yüksek; iş birliği yapma ve kendini yönlendirmepuanlarının düşük olduğu saptandı. Bağımlılık grubunda antisosyal KB, sınırda KB,kendine zarar verici KB ve paranoid KB oranları daha yüksek idi. Bağımlılıkgrubunda erken balangıç ve aile hikayesi varlığı daha şiddetli alkol bağımlılığı ileilişkili saptandı. Ayrıca aile hikayesi ile yenilik arayışı puanları pozitif yöndebağıntılı bulundu. Bu çalışmada ADH1C genotip dağılımının alkol bağımlılığı tanısı,alkol kullanım özellikleri ve alkol bağımlılığı alttipleri ile ilişkisi saptanmamıtır.Alkol bağımlılarında başlangıç yaşı ve aile hikayesi varlığına göre tiplendirmeyi birdereceye kadar destekleyen bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic factors contribute the development ofalcoholism. The genetic studies of alcoholism included genes involved independence mechanisms and the genes specific for alcohol metabolism, such asalcohol dehydrogenase (ADH). To determine the role of a polymorphism in ADH onalcohol dependence, 150 alcoholics and 72 control subjects were assessed. Subjectswere evaluated for ADH1C genotype, and data related to alcohol use were collectedsuch as average daily alcohol intake, maximum daily alcohol intake, age of onset foralcohol use disorders and family history for alcohol use disorders and alcohol useseverity (assessed by Michigan Alcoholism Screening Test (MAST)). Additionally,temperament and character dimensions were evaluated by Temperament andCharacter Inventory (TCI) and personality disorders were examined with SCID;II.We found no difference in ADH1C genotype between alcoholic and control groups.Also ADHC1 genotype did not contribute to the variance in alcohol use features anddid not differ in alcoholic subtypes. There was significant difference in TCIdimensions. Novelty seeking and harm avoidance scores were higher in alcoholicswhile cooperativeness and self directedness scores were lower. Borderline,Antisocial and Self defeating PD were more frequent in alcoholics. Early onset wasassociated with higher MATT scores (more severe alcoholism). Positive familyhistory was also associated with higher MATT scores and higher novelty seekingscores. We did not find significant difference in ADH1C genotypes betweenalcoholic and control groups as well as between alcoholic subtypes. ADH1C did notcontribute to the different alcohol use parameters. The data supporting the validity ofsubtyping based on age of onset and family history was limited.