İntratorasik patolojilerin değerlendirilmesi ve mediyastinal evrelemede Pozitron Emisyon Tomografisi'nin yeri
  1. Tez No: 248359
  2. Yazar: ASLI GÜL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada en sık rastlanılan, kanser nedenli ölümler arasında ilksırada yer alan malignite olup sıklığı giderek artmaktadır. Erken tanı ve doğru evrelemesağkalımın uzamasında en büyük faktördür. Son zamanlarda yaygınlaşan nükleer tıpgörüntüleme yöntemi olan Pozitron Emisyon Tomografisi (PET), malign hücrelerdeki glikolizartışını göstererek anatomik detaydan çok fonksiyonel ve metabolik aktivite göstermeyeyönelik bir yöntemdir. Malignite tespiti ve evrelemede diğer yöntemlere üstünlüğütartışılmaktadır. Çalışmamızda akciğer tümörü tanılı hastalarda lezyonu ve mediyastinal lenfnodlarını değerlendirmeye yönelik PET'in etkinliğini araştırmayı amaçladık.Kliniğimizde 2004 - 2008 yılları arasında akciğer kanseri tanılı, operasyona uygun 133hastada 141 değerlendirme yapıldı. Hastaların tamamına bilgisayarlı tomografi (BT) vePET/PET-BT uygulandı. Lenf nodları pozitif olan 25 hastaya mediyastinoskopi yapıldı. Butetkikler sonucunda metastaz tespit edilmeyenlere rezeksiyon uygulandı. Histopatolojik tanıaltın standart kabul edilerek görüntüleme yöntemleri ile kıyaslama yapılması amaçlandı.Duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD ve doğruluk hesaplanarak Fisher doğrulama testi, chi squareve student's t testleri kullanılarak karşılaştırıldı. `P' değeri 0,05'den küçük ise anlamlılıktansöz edildi. Kantitatif PET değerleri ile tümör çapı, santral yerleşim, skuamoz hücre alt tipi,özellikle subkarinal (7), yanı sıra 4 ve 9, numaralı istasyonlar arasında istatistiksel anlamlılıksaptadık.Mediyastinal lenf nodları istasyon bazında değerlendirildiğinde PET bulguları dahaanlamlı sonuçlar vermektedir. Santral yerleşimli ve adenokarsinom tanılı tümörlerde PETsonuçları özellikle doğrulanmalıdır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Akciğer kanseri, mediyastinal evreleme, PET
Özet (Çeviri)
Lung cancer, a malignity which is most often encountered type of cancer-linkedfatalities, has shown increase. Besides early diagnosis, correct staging also prolonges survivalin related cases.`Positron Emission Tomography? (PET) technique has recently come widely in use.Being based on showing increasing in glicolysis in malign cells and aiming at functional andmetabolic activity rather than anatomical details, it is discussed on advantages compared toother methods, regarding staging and malignity detection.We aimed to investigate the efficiency of PET-aided inspection on evaluating lunglesions and mediastinal lymph nodes. One hundred thirty three patients, having 141 imagingtechniques, who were admitted to our clinic between 2004 and 2008 with diagnosis orpossibility of lung cancer, and eligible for surgery were reported. Patients were appliedComputed Tomography (CT) and PET/PET-CT. Twenty five patients having lymph nodespositively evaluated, experienced mediastinoscopy. Resection was applied to patients showingno mediastinal metastasis.In statistical analysis sensitivity, specifity, positive predictive value, negativepredictive values are measured by using SPSS, InStat programs, Fisher?s, chi square andstudent?s t tests after histopatological evaluation. We considered statistical significance whenvalue of `p? was smaller than 0,05. When compared with quantitative PET values with tumorsize, central localisation, epidermoid histology and mediastinal lymph nodes of 4, 7 and 9, thevalues were statistically significant. The PET findings especially for mediastinal lymph nodesof number 4, 7 and 9 seemed more accurate.There was a statistical significancy of PET for mediastinal lymph nodes when weevaluated the stations separately, besides, for adenocarcinomas localised centrally, PETfindings must be provided.KEY WORDS: Lung cancer, mediastinal staging, PET