Semptomatik remisyonda olan ve olmayan şizofreni hastalarının yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of life qualities in schizophrenic patients with and without symptomatic remission
  1. Tez No: 248709
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ KOKAÇYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN VIRIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şizofreni, sosyal işlevsellik ve yaşam kalitesini bozan, iş ve çalışma hayatınıetkileyen kronik bir hastalıktır. Uzun yıllar boyunca kaçınılmaz olarak yineleme veremisyon döngüleriyle seyreder. Andreasen'in 2005 yılında tanımladığı ve psikiyatricamiasında yaygın kabul gören ?semptomatik remisyon? kavramı, 6 ay boyunca sadecebazı temel semptomlarda belirli düzeylerde azalma olması ile karakterizedir. Şizofrenihastalarında yapılan çalışmalarda psikopatoloji düzeyleri yüksek olan hastaların dahadüşük yaşam kalitesi gösterme eğiliminde oldukları bildirilmektedir.Şu zamana kadar Türkiye'de semptomatik remisyondaki şizofreni hastalarınınyaşam kalitelerini inceleyen herhangi bir çalışma yoktur. Bu kesitsel çalışma ilebölgemizde 40 remisyonda olmayan ve 40 semptomatik remisyonda olan şizofrenihastasının sosyodemografik özellikleri ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılmasıamaçlanmıştır.Çalışma sonucunda iki grup arasında hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi,daha önce yatış öyküsü, ek ilaç kullanımı, EKT (Elektokonvulzif tedavi) öyküsü vekullanılan tedavi şekli, açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Remisyonda olan grubuneğitim düzeyi daha yüksekti ve herhangi bir işte çalışan hasta sayısı bu grupta dahafazlaydı. Semptomatik remisyonda olmayan grubun PANSS (Pozitif Negatif SendromÖlçeği) ile pozitif, negatif, genel psikopatoloji ve PANSS toplam puanı, yaşam kalitesive yaşam niteliği ölçeğinin tüm alanlarının puanları ve GAF (Global işlevsellikdeğerlendirme) puanı semptomatik remisyonda olan gruba göre daha düşüktü. KGI(Klinik global izlenim) şiddet skoru ise daha yüksekti. PANSS negatif semptomlarlatoplam yaşam kalitesi arasında negatif bir ilişki vardı.Sonuç olarak şizofrenide sempomatik remisyon kriterleri sadece semptomlarüzerine odaklanan bir kavram olmasına karşın hastaların yaşam kalitelerini veişlevselliklerini de yansıtabileceği görülmekte olup tedavide negatif belirtiler üzerinedaha fazla odaklanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a chronic disorder damaging social functioning, lifequality, affect business life. It progresses inevitably with relapse and remission circlesfor years. The notion ?symptomatic remission? defined by Andreasen in 2005, andcommonly accepted in psychiatry circle, is characterized with a decrease in only somemain symptoms for 6 months. In studies on schizophrenia patients, it is notified thatpatients having high level of psychopathology tended to have lower life quality. Up tillnow, in Turkey, there has been no study examining life quality in schizophrenia patientsin symptomatic remission. With this cross-sectional study, comparison ofsociodemographic characteristics and life qualities of 80 schizophrenia patients (40 notin remission, and 40 in symptomatic remission) in our region was aimed.At the end of the study, a significant difference between these two groups interms of age at onset of disorder, duration of disorder, previous hospitalization histories,supplementary medication usage, ECT (Electroconvulsive therapy) history andtreatment methods used. Education level of the group in remission was higher, and thenumber of people working in any job was greater than the non-remission group.According to PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale), positive, negative,general psychopathology and PANSS total scores; scores of all fields of life qualityscale, and GAF (Global Assessment of Functioning) score were lower when compared tothe group in symptomatic remission. However, CGI (Clinical Global Impression)severity score was higher. There was a negative correlation between PANSS negativesymptoms and total life quality. As a result, although in schizophrenia, symptomaticremission criteria is a notion focusing only on symptoms, it is seen that it can also reflectlife qualities and functioning of patients, and we should focus more on negativesyndroms in treatment.