GSM radyofrekans kaynaklarından yayılan elektromanyetik alanın koklea üzerine etkisinin distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of electromagnetic field that is emitted by GSM radiofrequency devices on the cochlea by distortion product otoacoustic emission
  1. Tez No: 248801
  2. Yazar: ENDER SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, koklear gelişim sürecinde GSM radyofrekans kaynaklarından yayılan elektromanyetik (EM) alanın işitme üzerine olan etkilerini göstermektir.Metod: Çalışma 8 adet gebe Wistar cinsi albino sıçan ve doğum sonrası 78 adet yenidoğan sıçan üzerinde yapıldı. Çalışmada gebe sıçanlar kokleanın intrauterin dönemde gelişmeye başladığı 12. günden itibaren elektromanyetik alan etkilenimine bırakıldı ve bu süreç koklear gelişimin tamamlandığı doğum sonrası 21. güne kadar yenidoğan sıçanlarda devam etti. Çalışma 3 grup halinde yapıldı. Grup 1; elektromanyetik alan etkisinde bırakılmayan 2 adet gebe sıçan ve doğum sonrası yenidoğan sıçanlardan oluşan kontrol grubu, Grup 2; günde 1 saat 900 MHz'lik elektromanyetik alan etkisinde bırakılan 3 adet gebe sıçan ve doğum sonrası yenidoğan sıçanlardan oluşan grup, Grup 3; günde 1 saat 1800 MHz'lik elektromanyetik alan etkisinde bırakılan 3 adet gebe sıçan ve doğum sonrası yenidoğan sıçanlardan oluşan grup olarak çalışmaya alındı. Elektromanyetik alan etkilenimi sonrasında her gruptaki yenidoğan sıçanların işitme fonksiyonları 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 ve 8000 Hz'de distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ile değerlendirildi.Bulgular: Kontrol grubu (Grup 1) ile karşılaştırıldığında; Grup 2'deki sıçanların sağ ve sol kulaklarından elde edilen değerlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Grup 3'deki sıçanların sadece 8000 Hz'de sağ ve sol kulaklarında istatistiki olarak anlamlı fark elde edildi. 8000 Hz hariç diğer frekanslarda anlamlı fark elde edilmedi.Sonuç: DPOAE ile yapılan değerlendirmede, koklear gelişim süreci dikkate alınarak günde 1 saat süreyle 900 MHz ve 1800 MHz'lik yayın yapan GSM sistemlerinden kaynaklanan elektromanyetik alanın sıçanların işitme fonksiyonuna olumsuz etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine the effect of electromagnetic (EM) field that is emitted by GSM radiofrequency devices on the cochlear development process.Methods: Eight pregnant Wistar albino rats and seventy eight newborn rats those were delivered by them were included in the study. The pregnant rats were exposed to EM field beginning from the 12th day of their pregnancies, on day which the intrauterine development of cochlea gets started, till the time of delivery, and the EM field exposure was carried out to the newborn rats from the intrapartum day to the 21st postpartum day, on day which the cochlear development is completed. The rats were divided into three groups. In group 1, a control group was designed with participation of two pregnant rats and their youngs those all were not exposed to EM field. In group 2, three pregnant rats and their youngs and in group 3, three pregnant rats and their youngs were exposed to EM field of frequencies of 900 MHz and 1800 MHz for a duration of one hour in a day, respectively. After the EM field exposure period was ended, the hearing functions of the newborn rats of each group were evaluated at 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 and 8000 Hz by distortion product otoacoustic emission.Results: When compared with the control group (group 1), the measurement findings among the right and the left ears of the newborn rats in group 2 were not considered as statistically significant. The only statistically significant difference was observed among the right and the left ears of the newborn rats in group 3 at the 8000 Hz frequency.Conclusion: In this study, as well as the cochlear development process was taken into account, the results obtained by DPOAE analysis indicates that daily one hour exposure to EM field emitting from GSM systems at the frequencies of 900 MHz and 1800 MHz does not adversely effect the hearing function of rats.