İlkadım ilçesi ilköğretim çocuklarında asemptomatik hipertansiyon sıklığı
Asymptomatic hypertension prevalence of elementary school children in İlkadim county
  1. Tez No: 248804
  2. Yazar: UFUK UTKU GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hipertansiyon, sistemik arteriyel kan basıncının yaşa, cinsiyete ve vücut ölçülerine göre normalin üstünde olmasıdır. Çocuklarda hipertansiyon sıklığı konusunda kesin bilgiler yoktur. Hipertansiyonun, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da önemli bir sağlık problemi olduğu ve prevalansının oldukça yüksek olduğu unutulmamalıdır. Çocukluk çağındaki kan basıncı yüksekliği, erişkin dönemde kan basıncı yüksekliği için önemli bir risk faktörüdür.Hipertansiyon kardiyovasküler morbidite, serabrovasküler atak, renal hastalık açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Bu nedenle hipertansif çocukların erken yaşta teşhisi amacıyla 3 yaş üzeri çocuklarda kan basıncı ölçümlerinin rutin sağlık muayenelerinin bir parçası haline getirilmesi son derece önemlidir.Bu çalışma okul çocuklarında asemptomatik hipertansiyon sıklığını belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Samsun ili İlkadım ilçesindeki okullar arasından iki ilköğretim okulu belirlendi ve bu okullardan rastgele örnekleme metoduyla seçilen 7?14 yaş arasında 979 kız ve 1002 erkek olmak üzere toplam 1981 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan çocukların öncelikle boy ve ağırlıkları belirlendi. Daha sonra tansiyon ölçümleri yapıldı. Ölçümler tek bir araştırmacı tarafından, çocuklar oturur pozisyonda ve dinlenme halindeyken, sağ koldan, civalı manometreyle uygun manşon boyu seçilerek yapıldı. Ölçümler üç kez tekrarlanarak ortalaması alındı.Yaş ve cinsiyete göre Tümer kan basıncı persentil eğrilerine göre 90?95. persentil arası olanlar veya
Özet (Çeviri)
Universal definition of hypertension is a situation that systemic arterial blood pressure is above normal values according to age, gender and height. There is limited date regarding the rate of hypertension in children. It should be kept in mind that hypertension is an important health problem in children as well as in adults and its prevalence is higher. Higher blood pressure in childhood is an important risk factor for adulthood hypertension.Hypertension is an independent risk factor for the cardiovascular morbidity, cerebrovascular accident and renal disease. Therefore in order to diagnose hypertension in early years of life,blood pressure measurement should be a part of routine physical examination in children above 3 years of age.This study study was aimed to determine the frequency of hypertension in asymptomatic school children. A primary school was choosen among the schools in a town of Samsun Province Ilkadım and 1981 children(979 female students and 1002 male students) were included to the study selected by randomly between 7-14 years old age. After the heights, lengths and ages of the children were recorded blood pressure were measured. The same physician in sitting position and at rest, from the right arm with relevant cuff by using mercury monometre. The measures were repeated three times and the mean of three measurement was calculated.In this study, Tumer Blood Pressure Percentile Curves were used. Determining of obesity BMI(body mass index) was used. By using BMI, above 95 percentile children cases were accepted as obese.Blood pressure between 90-95 percentile or blood pressure above 120-90 mmHg in adolescents(