Türkiye'de sosyal güvenlik kuruluşlarına yapılan hazine transferlerinin kamu harcamaları üzerine etkileri: 1995-2006 dönemi
The effects of treasury transfers to social security institutions on public expenditures in Turkey:1995-2006 period
  1. Tez No: 249175
  2. Yazar: EMİNE YÖNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sosyal güvenlik; insanların sosyal, mesleki ve fizyolojik risklerden korunması ve/veya zararlarının en aza indirgenmesini amaçlayan sistemli bir yapıdır. Günümüz dünyasında sosyal güvenlik sistemleri, kapsam ve finansman sorunları ile mücadele etmekte, yeniden yapılanma arayışları içerisine girmektedir. Türkiye için de benzer sorunların varlığı, sosyal güvenlik konusunun önemini arttırmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'deki sosyal güvenlik kuruluşlarına yapılan hazine transferlerinin kamu harcamaları üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaçla birinci bölümde sosyal güvenlik kavramı ve sistemlerine ilişkin genel bilgiler ile gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelerdeki sosyal güvenlik sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, sosyal devlet ve küreselleşme bağlamında sosyal güvenliğin gelişimi hakkında açıklamalar ile sosyal güvenlik sistemlerinde yeniden yapılanma arayışlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak, sosyal güvenliğin finansman kaynakları ile sosyal güvenliğin finansman yöntemleri ve sosyal güvenlik kuruluşlarının finansmanında transfer harcamalarına ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Sonrasında, Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminin kurumsal yapısı ışığında sosyal güvenlik kuruluşlarının mali yapıları ortaya konulmuştur. Devamında ise Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin sorunları belirtildikten sonra, sosyal güvenlik kuruluşlarına hazine transferlerinin kamu harcamaları üzerindeki etkileri zaman serisi analizi yardımıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social security concept is a systematic structure that aims at protection of people from physical, vocational and social risks or restrict the possible losses to a certain degree. In today?s world social security systems challenge financial and structural issues and are in search of possible reorganization. Similar problems encountered by Turkish Social Security problem increases its importance.In this study, the effects of transfers from treasury to social security organizations in Turkey on the public expenditures have been put forward.In this regard, the first part of the study includes general information on the social security concept and systems, social security systems in developed and developing countries. The second part of the study include, in view of globalisation and social state approach development of social security and reformation opportunities for social security. In the third part of the study firstly, financial sources of social security, and transfer expenditures occured during financing of social security organizations. In this part, financial structures of social security organizations in the lightof institutional structure of social security organizations are given and then problems of social security organizations in Turkey are given. Time series analysis of the effects of effects of transfers from treasury to social security organizations in Turkey on the public expenditures has also been conducted in this part.