Kenar semt gençliğinde suç ve din (Gaziantep örneği)
Youth crime in slums and religion (The case of Gaziantep)
- Tez No: 249594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ KİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göçün artması, köy yaşantısının yaşamsal alanlarının daralması, kentleşme süreçlerinin üst düzeylerde yer alması, kent yaşamında insanların düşünce yapısı ve yaşamsal alanları arasındaki farklılaşmanın temelini oluşturmaktadır. Bu farklılaşmanın en yoğun olarak görüldüğü gruplar ise kenar semtte yaşayan gençler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreç içinde kenar semtte yaşayan gençlerin, sosyalleşme sürecinde etkili olan din olgusu ve sosyal ilişki ve etkileşimlerde de kendini gösteren suç olgusu karşısındaki görüşü yaşam tarzı, sosyal gruplarının sağlıklı yapılanması ve iletişimsel süreçleri sağlıklı toplumların ortaya çıkması açısından önem arz etmektedir. Bundan dolayı kenar semtte yaşayan gençlerin suç ve din olgusuna bakış açısı, yaşam tarzlarının gün ışığına çıkarılması, içinde bulunulan toplum açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The increase in migration, decrease of living space of the land, process of urbanizatins?s being in high levels underlie the differenciation between people?s frames of mind in urban life and living space. The groups in which this differenciationis seen most extensively is the youths who live in the this process the idea, lifestyle, strong formation of social groups and communication process of youths, living in the slums, against the crime factor effective in socializing process is important for existance of strong societies. For this reason the slums youths point of view towards crime and religion phenomenon, the unearting of their lifestyles are important for society they live in.