Bedreddin Sancar ve Ebdeu'l Beyan li Cemii Ayi'l Kur'an adlı tefsiri
Bedreddin Sancar and his Ebdeu'l Beyan li Cemii ayi'l Kur'an
  1. Tez No: 249983
  2. Yazar: HASAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bedreddin SANCAR, Ebdeu'l-Beyân li-Cemîi Âyi'l-Kur'ân adlı tefsiriniArapça kaleme almış ve bunu araştırmacıların istifadesine sunmuştur. Bu eser meşhurve müteber tefsirlerden derlenmiştir. Tefsirde, yer yer kelâmî konular ve problemler elealınmış, bunlardaki ihtilâflara değinilmiş ve Ehl-i Sünnet'in görüşleri ön plandatutulmuştur. Eserde ayetler tefsir edilirken veya yorumlanırken, bunların meânî, beyânve bedi' gibi edebî yönlerine dikkat çekilmiş ve özellikle sarfla nahiv ilimleri açısındangeniş tahliller yapılmıştır. Eserde, bazı ayetlerin tefsirinde ya muhteva münasebetindenveya kelime açısından ya da i'râb bakımından örnek olabilen bazı şiirler naklederekkonuyu izah etmeye çalışmıştır. Eser, meşhur ve muteber tefsirlerin bir hülasası olupKur'ân ayetlerini dil, edebî sanatlar ve kısmen de fıkhî ve itikadî hükümler açısından,hem rivâyet hem de dirayet yoluyla tefsir türüdür. Müellifin bu Arapça meali ne tamklasik Arapça meallere ne de çağdaş meallere benzemektedir. Bu meal derin fıkhî,kelâmî, tasavvufî ve edebî anlamlara göndermede bulunmanın yanı sıra, ayet ve surelerarasındaki ilişkilere işaret eden ve mezkûr ilimlerin izdüşümü sayılan bir takımbilgilerin birbiriyle harmanladığı nevi şahsına münhasır karma bir meal-tefsirdir.
Özet (Çeviri)
Bedreddin SANCAR has written and published a tafseer titled ?Ebdeu?l-Beyânli-Cemîi Âyi?l-Kur?ân? in Arabic. This tafseer is based on some important classicaltafseers. In the tafseer, theological subjects, fiqh, literary, Sufism and relations betweenverses and chapters of the Koran, questions and disagreements have been addressed andgiven particular importance to the ideas of Ehl-i Sünnet in discussions and in drawingconclusions. While interpretating verses of the Koran, generally he points to theirliterary genres and especially analyzed them in detail in terms of syntax and grammar.In the study, it is aimed to explain the subjects in terms of content correlation or wordsor i?râb giving some suitable poems as examples. The study cannot be consideredpurely among classical tafseers or purely modern tafseers. It stays in the middle.