Yakın ilişkilerde istikrar: Bağlanma stilleri ve toplumsal cinsiyet rolleri açısından bir karşılaştırma
Relationship stability: A comparison in terms of attachment styles and gender roles
- Tez No: 250234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yatırım modeline göre, karşılıklı bağımlılığın söz konusu olduğu ilişkilerde bağlanımın ilişki doyumu, seçeneklerin niteliğini değerlendirme ve ilişkiye yapılan yatırım olmak üzere üç belirleyicisi vardır. İlişki doyumu ve ilişkiye yapılan yatırım arttıkça ve seçenekler olumsuz değerlendirildikçe ilişki bağlanımı artmaktadır. Bu çalışmada bağlanma stilleri, toplumsal cinsiyet rolleri ve bazı demografik değişkenler ile ilişki istikrarı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Katılımcılar duygusal birlikteliği olan, İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük şehirde yaşayan 214'ü kadın ve 186'sı erkek olmak üzere 400 kişiden oluşturmaktadır. Çalışmada demografik bilgi formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Bem Cinsiyet Rolü Envanteri ve İlişki İstikrarı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the investment model, commitment in interdependence relationship has three determinants. Those are relationship satisfaction, quality of alternatives and relationship investment. As relationship satisfaction and relationship investment increase and quality of alternatives decreases, commitment to relationship decreases. In this study, the relationships between attachment styles, social gender roles, demographic variables and relationship stability are investigated. Participants are 214 females and 186 males who live in big cities such as İstanbul, Ankara and Izmir. Demographic information questionnaire, Experiences in Close Relationships Inventory, Bem Sex-Role Inventory and Relationship Stability Scale are used.