Türkiyede cerebral palsy'nin etiyolojisini oluşturan risk faktörlerini belirlemeye yönelik bir pilot çalışma
A pilot study to determine the risk factors that form the etiology of cerebral palsy in Turkey
  1. Tez No: 250348
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÜÇKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HIFZI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Retrospektif bir alan araştırması olan çalışmamızda, 1972-2007 yılları arasında Erol Sabancı ve Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezlerine başvurmuş yaklaşık 13.000 kişinin dosyalarındaki anamnez sayfaları incelenerek, Cerebral Palsy'yi (CP) oluşturduğu düşünülen risk faktörlerinin dağılımı belirlenmeye çalışılmıştır.İncelenen 13.000 dosyaya ait tüm veriler özel hazırlanmış bir yazılım aracılığıyla bilgisayara kaydedilmiş ve bir başka özel hazırlanmış yazılım ile sorgulama ve sayma işlemi yapılmıştır.İncelenen 13.000 dosyanın tamamının CP olmadığı görülmüş, kesin CP tanısı alan 10.133 dosyanın dışındakiler çalışmaya alınmamıştır.Kesin CP tanısı alan 10.133 dosyanın 1094'ü kesin CP tanısı almakla birlikte, herhangi bir CP alt tipi belirlenememiştir. CP alt tipi sayı ve yüzde dağılımları kalan 9.039 dosya üzerinden yapılmış, kesin alt tipi olmayan 1094 dosyanın bu dağılımı bozmayacağı varsayılmıştır. Buna göre alt tip dağılımları şöyledir: Spastik: 4283 (%47,4); Mixt: 1932 (%21,4); Hemiplejik: 1285 (%14,2); Atetoid: 629 (%7,0), Hipotonik: 573 (%6,3); Ataktik: 337 (%3,7).Çalışmada, literatürde geçen risk faktörleri detaylı olarak incelenmiş, doğumdan sonra asfiksi (ağlamama: %41,9, siyanoz: (%37,5), kimyasal madde kullanımı (%28,0), erken doğum (23,8) anne fetus arasındaki kan uyuşmazlığı (23,7) faktörlerinin dışında hiçbir risk faktörü %20 oran üzerine çıkamamıştır. Fakat ne tür bir kimyasal maddeye maruz kalındığı konusunda bilgi alınamamıştır ve erken doğum faktörünün nedenleri belirlenememiştir. Doğum esnasında asfiksi en güçlü faktör olarak görülmüştür, yurtiçi ve yurtdışı yapılan çalışmalarda hemen hemen ortak olarak oranı yüksek bulunan tek sonuçtur. Çalışmamızda kan uyuşmazlığı CP'ye neden olan en güçlü ikinci faktör olarak görülmüştür.Kontrol grubu olmadığından istatistiksel hesaplamalar yapılmamış, sonuçlar olduğu gibi sayısal ve yüzde oranları ile sunulmuştur.Sonuç olarak, bebeği doğum esnasında asfiksiden koruyacak tedbirlerin doğumhanelerde hazır bulundurulması, doğumu kolaylaştıracak, zor doğumdan kaçınacak çözümlerin bulunması; kan uyuşmazlıkları açısından takiplerin yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, is a retrospective field research, the rates of the risk factors that cause the Cerebral Palsy was tried to be determined, researching the anamnesis pages in the files of 13.000 people referred to Erol Sabanci and Metin Sabanci Rehabilitation Centers between 1972-2007.All datas belonging to researched 13.000 files were saved on computer using special software, then inquired and counted by another specially prepared software.It was seen that the whole of 13.000 files were not definitly CP, so except of the 10.133 files, took diagnosis CP definitly, did not take into account.1094 of 10.133 files got diagnosis of CP definitly but did not get any CP types. The number and ratio of the CP types were counted from the resting 9039 files, and it was supposed that the 1094 files having no type never change the rates. The rates of the types of CP were so: Spastic: 428 (%47,4); Mixt 1932 (%21,4); Hemiplegic: 1285( %14.2); Athetoid: 629 (%7.0); Hypotonic: 573 (%6,3); Atactic: 337 (%3.7).In the study, the risk factors determined in literature were investigated in detail. None of the risk factors exceeded the 20 percent level except asphixia during the birth (the item not to cry during the birth: %41,9; cyanosis: %37,5); using or being affected by chemical substance (%28,0); prematurity (%23,8), blood group incompatibility between mother and fetus (%23,7). There were no enought knowledge about what kind of chemical substance were used or had been affected, and about the effecters on asphixia. Asphixia during the birth is the most powerful risk factor and the only common high rate outcomes from the indoor and outdoor studies. The blood group incompatibility is the second powerful factor.Because of that there was not any control group, the result were not calculated for statistical signifance and they were presented how they were, as number and rates.In conclusion, to keep the preventive measures ready during the birth for saving the newborn from asphixia; to find solutions to ease the birth and to avoid from distosia, will be useful.