Şizofrenide dil ve düşüncenin Rorschach Testi ile incelenmesi
A Rorschach investigation of language and thought in schizophrenia
- Tez No: 250353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ, YRD. DOÇ. DR. BAYHAN ÜGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada, şizofrenide dil ve düşünce özellikleri Rorschach Testi üzerinden incelenmiştir. 16 erkek ve 14 kadın şizofren hastaya yapılan uygulamalar ayrıntılı bir içerik analizine tabii tutularak şizofrenik dil ve düşüncenin ruhsal kökenleri aydınlatılmaya çalışılmıştır.İncelenen Rorschach protokollerinde, persekütif söylemler, bozuk birleşimler ve konfabulasyonlar, anatomi ve röntgen yanıtları, boşluk şoku, perseverasyon, kendini referans gösterme gibi psikotik düşüncenin göstergeleri sayılabilecek olgular ele alınmıştır.Yapılan Rorschach uygulamalarının yorumlanması sonucunda aşağıdaki sonuçlara varılmaktadır:- Şizofreninin ruhsal kökenleri, erken dönem nesne ilişkilerince belirlenmektedir.- Annelik işlevinin yeterli olup olmaması, şizofreninin ortaya çıkışında önemli bir paya sahiptir.- Şizofrenide ruhsal ve nesnel gerçeklikten nefret edilmesi, gerçeklik ilkesinin bozulmasına neden olmaktadır.- Yaşanan yoğun perseküsyon duygusu ve gerçekliğe yönelik nefret, üst düzey ruhsal mekanizmaların (dil ve düşünce gibi) işleyişini sekteye uğratmaktadır.- Fiziksel devinimin yerini almış içsel bir oluşum olan dil, şizofrenide sembolik özelliğinden uzaklaşarak, somut eylemler olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, schizophrenic thought and language is studied using the Rorschach Test. The projective methods have been applied to 16 male and 14 female patients, and the protocols are interpreted to enlighten the psychic roots of schizophrenia.In the protocols which have been interpreted, the phenomenas of persecutive statements, confabulary combinations and confabulations, anatomy and x-ray responses, void shock, perseverations and self reference are examined in details which are thought to be the signs of psychotic thinking.Interpreting the Rorschach protocols of schizophrenic patients, the following remarks could be made:- Early object-relations of the infant have an important role in the psychic roots of schizophrenia.- The quality of maternal nursering affects the psyche towards the schizophrenic functioning.- The hatred of psychic and external reality disturbs the work of reality principle.- The intense feeling of persecution and hatred to reality affects the higher level functions of the psyche (thought and language) in the negative way.- The language which is a psychic production used as a substitute of physical movement loses its symbolic function in schizophrenia: the words are considered to be as physical acts and sometimes the physical movements displaces the verbal function.