Nanosized zinc borate production
Nano boyutlu çinko borat üretimi
  1. Tez No: 251067
  2. Yazar: MEHMET GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM BALKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, borik asit-çinko oksit ve boraks-çinko nitrat çiftlerinden çinko borat eldesini; nano boytl ürünler elde etmek için ürünlerin süperkritik karbondioksit krtma, süperkritik etanol krtma ve dondrarak krtma teknikleri ile krtlmasını kapsamaktadır. Çinko borat örnekleri süperkritik krtma öncesinde ve sonrasında analitik titrasyon, SEM, XRD, TGA, DSC, FTIR analizleri ve 77 K'de azot adsorpsiyon ile karakterize edilmiştir.Çinko oksit ve borik asit reaksiyonnda, modifiye ajanı olarak oleik asit kllanımı, ltrasonik dalga, ve nano boytl çinko oksit kllanımları son ürünün parçacık boytn kontrol etmede etkili olmamıştır. Bnnla birlikte, boraks ile çinko nitrattan üretilen çinko boratın parçacık boyt reaksiyon süresi ile artmıştır. Süperkritik koşllarda çinko boratların CO2 veya etanol ile etkileşimi, syn dondrlmasında genleşmeden olşan yüksek basınç sonc kristallerin sıkıştırılması nano parçacık üretim proseslerindeki olası yan etkilerdir. Yapısında kristal sy içeren çinko borat (2ZnO?3B2O3?7H2O) süperkritik karbondioksit krtmada CO2 ile reaksiyona girmiş ve çinko karbonatı olştrmştr. Fakat, yapısında sadece hidroksil grpları içeren çinko borat (2ZnO?3B2O3?3H2O) ise karbondioksit ile bir etkileşim göstermemiştir. 6.5 MPa ve 250 °C'de gerçekleştirilen süperkritik etanol krtma işleminde 2ZnO?3B2O3?3H2O yapısındaki çinko borat kısmen boznarak ssz çinko borate ve çinko oksiti olştrrken, ZnO?B2O3?2H2O yapısındaki çinko borat ise tamamen boznarak sadece çinko oksiti olştrmştr. Her iki çinko boratın boznmasından olşan borik asit ise etanol ekstraksiyon ile ayrılmıştır. Çinko boratın başlangıçtaki parçacık boyt nano boytta oldğnda, dondrarak krtma işlemi ile nano parçacık üretimi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The present stdy covers both zinc borate synthesis from boric acid-zinc oxide and borax decahydrate-zinc nitrate hexahydrate pairs; treatment of those samples by spercritical carbon dioxide drying, spercritical ethanol drying, and freeze drying techniqes to obtain nanosized prodcts. Zinc borate samples before and after spercritical drying were characterized by analytical titration, SEM, XRD, TGA, DSC, FTIR, and N2 adsorption at 77 K.The se of oleic acid as a modifying agent, ltrasonic treatment and nanosized zinc oxide in the reaction of zinc oxide and boric acid did not make significant effect in controlling the particle size. However, particle size of zinc borate prodced from borax and zinc nitrate has increased with reaction time. Interaction of zinc borates with CO2 or ethanol at spercritical conditions or compression of crystals by high pressre created by the expansion of water dring freezing are possible side effects of the nanoparticle prodcing processes. Zinc borate (2ZnO?3B2O3?7H2O) having water of crystallization in its strctre reacted partially with CO2 to prodce zinc carbonate, however zinc borate (2ZnO?3B2O3?3H2O) containing only hydroxyl grops did not react with CO2 in spercritical CO2 drying. While zinc borate (2ZnO?3B2O3?3H2O) decomposed partially and formed anhydros zinc borate and zinc oxide, zinc borate (ZnO?B2O3?2H2O) decomposed completely and formed only zinc oxide in the spercritical ethanol drying that was carried ot at 6.5 MPa and 250 °C. Boric acid formed from the decomposition of both zinc borates was separated by ethanol extraction. If the initial particle size of zinc borate sample was at nano level, it wold be possible to obtain nano particles by freeze drying.