The effect of microwaves on ion exchange in zeolites
Mikrodalganın zeolitlerde iyon değişimine etkisi
- Tez No: 251070
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Mikrodalga alanında yapılan son zamanlardaki yenilikler bilim adamlarının konuya yönelmesini sağlamış ve mikrodalga zeolitin farklı dallarındaki kullanım alanlarında yerini almıştır.Bu çalışmada, mikrodalga kullanımının diğer yöntemlere kıyasla malzemelerin yapılarında birtakım değişiklikler meydana getirebileceği göz önünde bulundurularak mikrodalga kullanımının iyon değişim mekanizması ve zeolitlerin yapısına etkileri incelenmiştir. Batı Anadolu'nun Manisa,Gördes yöresinden temin edilen klinoptilolit mineralince zengin zeolit minerali deneysel çalışmada kullanılmıştır. Klinoptolit mineralinin AgNO3, Co.(NO3)2.6H2O ve Cu.(NO3)2.5/2H2O çözeltileriyle 0.01 M - 1M ve 40oC -80oC derişim ve sıcaklık aralığında su banyosu ve mikrodalga yöntemleri kullanılarak iyon değişim deneyleri gerçekleştirilmiştir. Zeolit/çözelti oranının, sıcaklığının ve uygulanan metodun iyon değişimine etkisi incelenmiştir. Metal yüklenmiş mineraller farklı analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Ag+, Co2+ ve Cu2+ yüklenmiş minerallerin E.Coli bakterisine karşı anti bakteriyel etkisi Kirby-Bauer yöntemiyle belirlenmiştir.Her iki iyon değişim yönetemi için, klinoptolit mineralinin içinde bulunan Ag+, Co2+ ve Cu2+ miktarlarının azalan klinoptolit /çözelti oranı, artan çözelti sıcaklığı ve zamanla arttığı saptanmıştır. Mikrodalga yönteminin bazı parametrelerde daha etkili olmuştur fakat genel olarak söz edilen katyonlar için iyon değişim derecesini önemli ölçüde arttırmadığı gözlemiştir. XRD, ve FTIR sonuçlarına göre, Ag+, Co2+ ve Cu2+ yüklemesinin klinoptolit mineralince yapısında herhangi bir değişikliğe neden olmadığı tespit edilmiştir. Ag+ klinoptolit mineralince adsorpsiyon denge izotermi Freundlich Modeline, Co2+ ve Cu+ klinoptolit mineralinin adsorpsiyon denge izotermi Langmuir Modeline uygunluk göstermiştir. Ag+, Co2+ ve Cu2+ yüklenmiş klinoptolit minerali E.Coli bakterisine karşı direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recent innovations of microwave field lead many scientists to focus on this phenomenon and it has been begun to be applied in different fields of zeolite applications.The purpose of this study is to determine the effect of microwave irradiation on ion exchange degree and on the structure of natural zeolite. The clinoptilolite rich mineral from Western Anatolia was used throughout the experiments. The ion exchange experiments were performed using AgNO3, Co.(NO3)2.6H2O and Cu.(NO3)2.5/2H2O within 0.01M - 1M and 40 oC - 80 oC concentration and temperature range in conventional waterbath and microwave. Different solid and solution conditions on ion exchange degree were determined, as well. Metal exchanged minerals were characterized by using instrumental techniques. Antibacterial activity of the Ag-exchanged clinoptilolite against E. coli was determined by Kirby?Bauer method.The Ag +, Co2+ and Cu2+ amounts within the mineral increased with decreasing S/L while increased with increasing temperature and time. For some utilized parameters microwave treatment was effective however on the whole it did not significantly improved the degree of ion exchange compared to waterbath treatment. The inspection of XRD patterns and FTIR spectra of metal exchanged minerals confirmed that no transition of clinoptilolite phase and no shifts in peak positions occurred with exchange methods applied. Ag+ adsorption on NaCLI exhibited a good fit to Freundlich model however, for the Co2+ and Cu2+ adsorptions on NaCLI exhibited a good fit to Langmuir model. All metal exchanged minerals showed considerable superiority against E.Coli.