Gas permeation through sol-gel derived alumina and silica based membranes
Sol-jel yöntemiye hazırlanan alumina ve silika bazlı seramik membranlarda gaz geçirgenliği
  1. Tez No: 251072
  2. Yazar: BERNA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez tasarlanabilen gözenek ağına sahip, membranların gaz ayırma yeteneğiyle ilgili gözenek yapısının kontrol edilmesi ve yüksek ısısal kararlılığının sağlanmasına yönelik, kusursuz, mikro ve mezo gözenekli seramik membran geliştirmeyi kapsamaktadır.Bu çalışmada, çapları 5 ile 700 nm arasında olan, tekil boyut dağılımlı silica küreleri, sol-jel yöntemi kullanılarak hazırlandı ve ince bir katman olarak daha iri gözenek yapısına sahip alumina destek üzerine ya da desteksiz olarak paketlenmiştir. 5 nm çaplı silika kürelerinin 400 oC de ısıl işlem görmesi sonucu gözenek çapı 0.87 nm ve gözenek miktarı 0.32 olan gözenek yapısı elde edilmiştir ve gözenek miktarı rastgele sıkı paketlenme seviyesiyle uyumludur. Membran gözenek yapsını ve parçacık paketlenme davranışını kontrol edebilmek amacıyla farklı boyut ve konsantrasyonlarda silika küreleri polimerik silika sol içerisinde paketlenmiştir. Polimerik ve kolloidal sistemin birlikte paketlenmesi sonucu ısıl işlem sonrasında düşük boyutsal değişimin gözlenmesi ısısal kararlılığın arttığını göstermiştir. Tasarlanabilen hibrid mikro yapının gaz geçirgenlik davranışlarına dayanarak gözenek yapısının kontrol edilebildiği ancak N2/CO2 seçici geçirgenliğinin iyileştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Parçacık boyutu 2 nm'nin altında olan kararlı polimerik alumina solleri hidroliz koşullarının sıkı kontrol edilmesi sonucu hazırlanmıştır. Kararlı, polimerik yapılara sahip silika ve alumina sollarının mullit kompozisyonunda (3:2) karışımı, 775 oC'de ısıl işlem uygulanmasıyla yaklaşık 30 nm kristal boyutunda mullit kristalleşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to design defect-free microporous and mesoporous ceramic membranes having micro-engineered pore network that would contribute to the enhancement of pore control abilities as well as the thermal stability.In this study, mono-dispersed silica sols having well-defined silica spheres ranging in size from 5 to 700 nm were prepared through sol-gel methods and thin membrane layers were consolidated on either ? -alumina support or unsupported form. The packing of 5 nm silica spheres resulted in micropores of 0.87 nm in 400 oC treated membranes with the porosity of 0.32 which are in well aggrement with the porosity level of random loose packing. Silica spheres with varying concentration and size were incorporated into polymeric network to complement the percolative structure of sphere packing with interpenetrated polymeric silica network in order to design well-defined thermally stable transport pathway. Low shrinkage values were obtained for sphere incorporated system providing the desired high thermal stability by affecting the thermally induced microcrack formation as well as the structural relaxation during consolidation. The resulting structures enabled the investigation of detailed gas transport/permeation studies that still should be improved towards their use for gas separations like N2/CO2 separation.Stable polymeric alumina sols having particle sizes smaller than 2 nm could be obtained when the hydrolysis conditions were accurately controlled. The mixture of prepared polymeric silica and alumina sols in mullite compositions (3:2) provided to the crystallization of mullite with homogeneously mixed stable oxide network upon heat treatment at 775 oC.