Baritin beton agregası olarak kullanılabilirliği ve kalker ile dere malzemesi agregalarıyla karşılaştırılması
Usability of barite as concrete aggrete and lts comparison with limestone and stream gravel aggregates
  1. Tez No: 251374
  2. Yazar: MURAT CAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ZEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Temel bir yapı malzemesi olan beton, ilerleyen teknolojinin getirdiği avantajlar ile günümüzde çok önemli bir yer tutmaktadır. Agrega, çimento ve su ile betonu oluşturan temel malzemelerden birisidir. Agrega beton üretiminde teknik ve ekonomik yönlerden çok önemli bir yere sahiptir. Agrega, betonun sertleşmesi hacimsel değişiklikleri minumuma indirgemesi ve çevreden gelecek etkilere karşı betonun dayanımını arttırmaktadır.Bu çalışmada, beton agregası olarak kullanılan kalker ve dere malzemelerine alternatif olarak baritin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kalker, dere malzemesi ve baritin çeşitli özellikleri irdelenmiş olup bu agregalardan üretilen betonların avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. Araştırmalar neticesinde üretilen betonların dayanımlarına bakıldığında;2.Gün 7.Gün 28.GünDere Malzemesi 18,65 MPa 24,98 MPa 33,87 MPaKalker 18,75 MPa 28,90 MPa 37,23 MPaBarit 21,60 MPa 38,29 MPa 43,22 MPasonuçlarına ulaşılmıştır.Bu sonuçlara göre barit ile yapılan betonun, kalker ve dere malzemesi ile yapılan betonalara göre daha sağlam olduğu tesbit edilmiş olup, barit üretilen betonların tek eksenli basınç dayanımlarına bakıldığında baritten üretilen betonların kullanılmasıında bir sakıncayla karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, concrete that is a basic construction material takes a very important place with its advantages due to advancing technology. Aggregate is one of the basic materials that constitutes concrete together with water and cement. Aggregate has technically and economically important positin for the production of concrete. Aggregate hardens the concrete, minimizes volumetric changes and increases its resistance against environmental effects.In this study, usability of barite was searched as an alternative to limestone and stream gravel that are used as concrete aggregate. Various characteristics of limestone, stream gravel and barite are studied, and advantages and disadvantages of concrete produced from these aggregates are discussed.It has been concluded as following:2nd Day 7th Day 28th dayStream Gravel 18.65 MPa 24.98 MPa 33.87 MPaLimestone 18.75 MPa 28.90 MPa 37.23 MPaBarite 21.60 MPa 38.29 MPa 43.22 MPaAccording to these results, it was established that concrete consist of barite is stronger than aggregate, and no disadvantage was observed wife the barite concrete for using barite as concrete aggregate in respect of resistance.