Gemlik bölgesinde kıyı alanlarının yönetim planlaması önerisi
A proposition for planning coastal management in Gemlik region
- Tez No: 252016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanoğlunun yaşam biçimini belirlemede su büyük önem arz etmiş, insanlar deniz, göl ve nehir kenarlarını yaşamsal alan olarak her zaman daha ön planda tutmuşturlar. Bu durum kıyıların toplumsal yaşamdaki önemini, kıyıların kullanımı ve yönetiminin ancak kamu yararı gözetilerek sağlanması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.Hukuk sistemleri, toplum ve kamu yararını esas alarak herkesin eşit haklara sahip olup, kıyılardan herkesin yararlanabileceği şekilde düzenlenmesini öngörür. Kıyı alanlarının yönetiminde kamu yararının ihlal edilmesi ve bunun sonucunda da kıyı alanlarının yanlış kullanılarak plansız yapılaşması, ekonominin, çevrenin ve sosyolojik değerlerin zarar görmesine yol açmıştır.Gemlik ilçesi, Marmara Bölgesindeki hızlı sanayileşme ve ticaret hacminin ihtiyacı olan deniz yolu taşımacılığının en önemli liman kentlerinden biridir. İlçe Gemlik Körfezinin coğrafi konumu itibariyle Kuzeybatı Anadolu'nun deniz yolu taşımacılık ihtiyacına cevap veren bir yerdedir. İstanbul, Bursa, İzmit kesişimindeki limanların bölgede lojistik üs oluşturması ve ülkemizin 4.büyük serbest bölgesinin Gemlik'te bulunması ilçenin hızlı bir şekilde gelişmesine sebep olmakta, bunun sonucu olarak da kıyılarda yoğun yapılaşmalara sebep olmaktadır.Bu tezde Gemlik Bölgesi kıyı alanlarının kullanımı ve gelişimi için gerekli olan planlama ve yapılması gerekenler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water has always been a focal point in defining the lifestyles of humans; because, communities have perpetually preferred sea, lake or river shores for habitation. In this concept, coasts have an important role in social life, therefore; they have to be managed through consideration of public interest.Juristic systems on the issue are based on the public interest and equal rights; and they put forward the regulations for all the stakeholders to benefit from the coasts on an equal basis. Violation of public interest in coastal management led to misuse of coastal areas and unsystematic structuring; thus, in terms to the destruction of economy, environment and sociological values.Gemlik district has one of the most important harbor in the Marmara Region to fulfill the increasing requirements of maritime transportation due to the rapid growth in industrialization and trade activities. Gemlik Gulf is located in a strategic geographic spot to meet the demands of maritime transportation of North West Anatolia. The harbors of the area bounded by Istanbul, Bursa and Izmit, create a logistics base. Furthermore, the fourth largest free zone of Turkey is in Gemlik. These factors lead to the expanded development of the district and in terms of intense construction along the coastal area.In this thesis research on the requirements of the usage and development of the coastal regions in Gemlik district, as well as the necessary planning was accomplished.