Üç faklı melez kavak klonundan fenol formaldehit tutkalı kullanılarak üretilmiş tabakalanmış kaplama kerestelerin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri
Some physical and mechanical properties of laminated veneer lumber manufactured from three diffrent hybrid poplar clones using with phenol
- Tez No: 252578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, üç farklı melez kavak klonlarından (I-214, I-77/51 ve S.307-26) fenol formaldehit reçinesiyle üretilen tabakalanmış kaplama kerestelerin (TAK), bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. TAK üretimi için en uygun klon türünün tespiti amaçlanmıştır. S.307-26 klonu ilk defa TAK üretiminde kullanılmıştır.Fiziksel özelliklerin belirlenmesinde, rutubet miktarı, tam kuru yoğunluk ve boyutsal stabilite denemeleri, mekanik özelliklerin belirlenmesinde ise eğilme direnci, elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci ve yapışma direnci denemeleri yapılmıştır. Klonların, morfolojik ve kimyasal özellikleri de bulunmuştur.Deney sonuçlarına göre, üretilen TAK'ların fiziksel ve mekanik özellikleri, yapıldığı kerestelerin özelliklerinden daha yüksek bulunmuştur. S.307-26 ve I-77/51 klonları örneklerinin tam kuru yoğunluk ve boyutsal stabilite değerleri, I-214 klonu ile üretilen örneklerden daha yüksektir. En yüksek eğilme direnci, elastikiyet modülü ve yapışma direnci S.307-26 klonunda, en düşük ise I-214 klonunda elde edilmiştir. Diğer yandan, liflere paralel basınç direnci değerleri ise en yüksek I-77/51 klonunda tespit edilmiştir.Yapılan testler sonucunda, S.307-26 ve I-77/51 klonlarının teknolojik özellikleri I-214 klonundan daha iyidir. S.307-26 ve I-77/51 klonları tabakalanmış kaplama kereste üretiminde kullanılabilir. S.307-26 (ticari olarak henüz üretimi yapılmamaktadır) klonunun üretiminin teşvik edilmesi, yakın gelecekte kavak klonlarının daha fazla yapısal alanlarda kullanılmasıyla sonuçlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and mechanical properties of Laminated veneer lumber (LVL) manufactured from three different hybrid poplar clones (I-214, I-77/51 and S.307-26) with a phenol formaldehyde resin was, determined. It was aimed to find out the best suitable clone type for LVL production. S.307-26 was used for LVL production for the first time.To determine physical properties; moisture content, oven-dry density and dimensional stability tests were conducted, to determine mechanical properties; bending strength, modulus of elasticity, compression parallel to fiber and bonding strength tests were conducted. Also, their morphological and chemical properites were determined.According to test results physical and mechanical properties of LVL?s are higher than of the lumber, they are produced from. Oven-dry density and dimensionalstability values of S.307-26 and I-77/51 are higher than that of I-214?s. S.307-26 clone was the highest bending strength, modulus of elasticity and bonding strength and I-214 has the lowest values as above. On the other hand, I-214 has the highest compression strength parallel to fiber values.Technological properties of S.307-26 and I-77/51 are beter than that of I-214?s and S.307-26 and I-77/51 clones can be used for LVL production. Promotion of S.307-26 clone production (has not yet been produced commercially) might result the of poplar clones in structural applications more in the near future.