Airport needs assessment for Istanbul
İstanbul havalmanı ihtiyaç analizi
  1. Tez No: 252593
  2. Yazar: MEHMET ERHAN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havalimanları şehirlerin ve ülkelerin dünyaya açılan kapıları olduklari icin, ülkelerin gelişim süreçlerinde önemli bir rol oynarlar. Türkiye'nin iş ve turizm merkezi olan İstanbul'da Atatürk Uluslararası Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olmak üzere iki adet havalimanı mevcuttur. Şehrin ve ülkenin ekonomik ve sosyal gelişim sürecini engellememek için bu havalimanlarının şimdiki ve gelecekteki yeterlilikleri önceden analiz edilmeli ve belirlenen problemlerin çözümleri için stratejiler geliştirilmelidir. Bu çalışmanın ana amacı İstanbul'daki mevcut havalimanlarının kapasitelerini tespit edip, önümüzdeki 15 yılda doğabilecek ihtiyaca ile kıyaslayıp, yeterliliğini sınamak ve bulunan sorunlar için çözümler önermektir. Bu kapsamda öncelikle havalimanlarının kapasiteleri hesaplanmıştır. Havalimanı kapasitesini belirleyen en önemli sistemin pist kapasitesi olduğu tespit edilmiştir. Her iki havalimanı için pist kapasiteleri hesaplandıktan sonra, pistler tarafından karşılanacak uçak hareketleri önümüzdeki 15 yıl için tahmin edilmiştir. Bu havalimanları için yapılan arz ve talep analizi mevcut havalimanlarındaki yetersizlik belirlenmiş, İstanbul'un yeni bir havalimanına ihtiyaç duyacağını ortaya çıkmıştır. Bunu takiben, mevcut havalimanlarının kapasitelerini artırmak için yapılabilecek alternatif çözümler ile yeni havalimanı için en uygun konum belirtilmiştir. Son olarak, bu çalışmada inceleme konusu olmayan havalimanını kapasitesini etkileyebilecek diğer sistemler özetlenmiş ve gelecekte yapılabilecek araştırma konuları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the airports are the gateways of metropolitans and countries to the world, they play important roles in the development of them. Istanbul, the business and tourism centre of Turkey, has two airports, namely Atatürk International Airport and Sabiha Gökçen International Airport. The sufficiency of these airports in meeting the present and future needs should be assessed and strategies for alleviating the potential problems should be presented in order not to hinder the economic and social development of not only the city but also the country. The main goal of this study was to analyze the capacities of Istanbul airports, to compare with the forecasted demand for the next 15 years, so as to evaluate their sufficiency in terms of satisfying the future demand and finally recommending solutions to alleviate the identified problems. Within this framework, first the airport capacities of both airports are determined. The key element of an airport capacity has been identified as runway capacity. Following the calculation of the runway capacities for both airports, the aircraft movement demand was forecasted for Istanbul for the next 15 years. The analysis of capacity of these airports and the estimated demand pointed out the insufficiency of current airports in meeting future demand. After discussing various alternatives and actions for enhancing the capacities of airports, the need for a new airport was concluded. An analysis for finding the most convenient location for the new airport was presented. Finally, the other systems of airports that may affect the airport capacity but not assessed in this study were summarized and further research areas were recommended.