Kazdağı göknarında (Abies equi-trojani aschers, et sinten.) hasılat araştırmaları
Yield studies in Kazdaği fir (Abies equi-trojani aschers, et sinten)
  1. Tez No: 252696
  2. Yazar: ERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısma, Kazdağı göknarının (Abies equi-trojani Aschers, et Sinten) bazı hasılatözellikleri ve iliskilerini kapsamaktır. Arastırma, Kazdağları'nda Gürgen Dağı ve EybekDağı çevresinde bulunan, normal kapalılıkta, göğüs yüzeyinin %90'dan fazlasınınKazdağı göknarına ait olduğu saf mescerelerde gerçeklestirilmistir.40x40 m büyüklüğündeki 10 adet örnek alanda mescerelerin yapısı çap, ağaç sayısı,boy, sıklık ve bonitet endeksi veya derecesi değiskenlerine göre incelenmistir.Çesitli sıklık dereceleri için bonitetler itibariyle çap-ağaç sayısı dağılım iliskileri ters Jeğrisi biçiminde ortaya çıkmıstır. Bonitet arttıkça ağaç sayısının çap basamaklarınadağılım eğrilerinin dizilisi bilinenin aksine ters sırada ortaya çıkmıstır. Bunun nedenininbu mescerelerde iyi bonitetlerde büyük çap basamaklarına ve kötü bonitetlerde de inceçap basamaklarına asırı derecede müdahale edildiği veya hiç müdahale edilmediğisonucuna varılmıstır. Bu müdahalelerin Kazdağı göknarı ormanlarının yapısını bozduğuve hacım artımını düsürdüğü söylenebilir.Çalısma Kazdağı göknarı mescerelerinin planlanması ve doğru bir sekilde isletilmesinekatkıda bulunacaktır. Kazdağı göknar ormanlarında daha kapsamlı ve detaylı hasılat vesilvikültür arastırmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study comprises some features and relationships of forest yield in Kazdağı Fir(Abies equi-trojani Aschers, et Sinten) forests. The study has been implemented in thenormal closed stands that more than 90 percent of their basal areas belong to Kazdağı firspecies and that exist in the arounds of Gürgen and Eybek mountains of Kazdağı series.The structures of stands have been investigated according to the variables of diameter,number of trees, height, density and site quality index or degree in 10 sample plots withthe size of 40x40 m.The frequency distribution relationships of diameter-number of tree have emerged in theshape of J-curve for various density and site quality values. The sequence of distributioncurves of number of trees to the diameter classes has emerged in reverse order incontrast of the known as long as the site quality increases. It has been concluded that thereason of this was that thick diameter classes in good sites and thin diameter classes inbad sites in these stands have been applied intensive silvicultural treatments or thestands in bad sites have never been applied any silvicultural treatment. It may be saidthat these treatments made unconsciously break the natural structures of Kazdağı firforests and decrease their volume increments.The study will contribute to the planning and the management of Kazdağı fir forests.The wider and detailed yield and silviculture studies must be made on the Kazdağı firforests.