Uykuda periyodik hareket bozukluğu (UPHB) hastalığının TMS 320 C6713 sayısal işlemci kartı ile otomatik tespiti
Automatic detection of 'periodic limb movements in sleep (PLMS)' disorder by TMS 320 C6713 digital signal processing card
  1. Tez No: 252745
  2. Yazar: HAKKI EĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada amaç; Uykuda Periyodik Hareket Bozukluğu (UPHB) hastalığının TMS 320 C6713 sayısal işlemci kartı ile otomatik tespitinin yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 19 deneğin polisomnografi kayıtları uzman bir doktor tarafından UPHB, OSAS (Obstructive Sleep Apnea, Uyku Apnesi), UPHB_OSAS ve YOK (OSAS ve UPHB olmayan) olarak gruplandırılmıştır. Deneklerin sağ ve sol bacak Elektromiyogram'ları (EMG) yardımcı bir yazılım ile polisomnografi (PSG) kayıtlarından ayrıştırılarak birer saatlik verilere bölünmüştür. Matlab-Simulink ortamında saatlik EMG'lerin her 0,5 saniyesinin Yule-Ar Güç-İzgel kestirimleri yapılmıştır. Bulunan Güç-İzgel kestirim maksimumlarına sabit eşik değeri uygulanarak bacak hareket anları tespit edilmiştir. 0,5 sn dinlenme 0,5- 5 sn arası hareket ve 5 sn dinlenme ölçütünü sağlayan bacak hareketleri skorlanmıştır. Skorlamaya göre UPHB hastalarının 19,8/saat, UPHB-OSAS hastalarının 32,39/saat, UPHB ve OSAS olmayanların (YOK) 11,35/saat, OSAS hastalarının 10,20/saat ortalama bacak hareketi yaptığı görülmüştür. Skorlama algoritması, Matlab-Simulink-Real Time Workshop ile TMS 320 C6713 kartına gönderilerek programlama yapılmıştır. Programlanan sayısal işlemci kartı çevrimiçi olarak çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to detect automatically Periodic Limb Movements in Sleep (PLMS) disorder by TMS 320 C6713 Digital Signal Processing Card. For this purpose, records of 19 subjects? polisomnograph are collected and grouped by a specialist doctor as PLMS, OSAS (Obstructive Sleep Apnea Syndrome), PLMS_OSAS and NONE (without PLMS and OSAS). Subjects? right and left Electromyographs (EMG) are decomposed from polisomnograph (PSG) records and divided into one hour pieces by using an auxiliary program. In Matlab-Simulink, Yule-AR Power-Spectra of each 0,5 seconds of one hour EMGs are estimated. Leg movements are found by applying a threshold value to Power-Spectra Estimate maximums. Leg movements are scored according to the criteria of 0,5 second relaxation, 0,5-5 second movement, 5 second relaxation. As a result, for PLMS patients 19,8/hour, for PLMS-OSAS patients 32,39/hour, for NONE subjects 11,35/hour, for OSAS patients 10,20/hour average leg movements are scored . The scoring algorithm is embedded in to TMS 320 C6713 card by Matlab- Simulink- Real Time Workshop. The programmed signal processing card was run online.