Türkiye'de bazı Macar meşesi (Quercus frainetto ten.) orjinlerinde tohum ve çimlenme özellikleri
Germination and seed characteristics of some Hungarian oak (Quercus frainetto ten.) origins of Turkey
- Tez No: 252806
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ÜNAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Macar Meşesinin ( Quercus frainetto Ten.) ülkemizdeki yayılışı dikkate alınarak belirlenen altı orijindeki bazı tohum özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2008 yılında Demirköy, Şarköy, Sarıyer, Kerpe, M. Kemalpaşa ve Kuşadası'ndan toplanan tohumlarla gerçekleştirilmiştir.Araştırmamızda tohumların; çap, boy, bintane ağırlığı, tohum rutubeti ölçümlerinin yanı sıra çimlenme ve tetrazolium testleri de yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda orijinler arasında tohumun; çap, boy, bintane ağırlığı, tohum rutubeti, çimlenme ve tetrazolium testi sonuçları arasında önemli istatistiksel farklar olduğu ortaya çıkmıştır. Çimlenme testlerine göre çimlenme yeteneği en iyi olan orijinler Şarköy ve Demirköy (% 90), en zayıf çimlenme yeteneği gösterene orijin ise Kuşadası orijinidir ( % 64 ). Tetrazolium testi sonuçlarına göre ise en yüksek tohum yaşama kabiliyetini Demirköy orijini ( % 87), en düşük tohum yaşama kabiliyetini de Kerpe orijini ( % 43 ) göstermektedir.Sürme deneyi sonuçlarına bakıldığında Demirköy orijini birinci sırada yer almaktadır ( %82 ). Kerpe orijini ise sonuncu sırada yer almaktadır ( % 43 ).Çimlenme hızı verileri incelendiğinde Kerpe orijininin en yüksek değeri gösterdiği görülmekedir ( % 31 ). Kuşadası orijininin ise en düşük değeri göstermektedir ( % 12,80).Bintane ağırlığı bakımından en yüksek değere sahip olan orijin Kuşadası (3,375 kg), en düşük değere sahip olan orijin ise Demirköy ( 1,794 kg) olarak belirlenmiştir.Uygulanan korelasyon analizi sonucunda da çimlenme testiyle tetrazolium testi sonuçları arasında kuvvetli bir pozitif ilişki olduğu görülmüştür ( r=0,906)
Özet (Çeviri)
This research has been done to obtain the data about Hungarian Oak seeds in six origin of Turkey. Research was made with collected seeds from Demirköy, Şarköy, Sarıyer, Kerpe, M. Kemalpaşa and Kuşadası in 2008.Various measurement of seed characteristics (diameter, height, weight per 1000 seeds and moisture), germination and tetrazolium test were completed.The result of the and analysis showed that there were some significant differences among the provenances of Hungarian Oak. According to the germination test results, the highest germination percent were obtained from Şarköy and Demirköy provenance (%90) and while the lowest percent were obtained from Kuşadası (%64). The tetrazolium test result showed that the highest degree is Demirköy (%87) and the lowest degree is Kerpe (%43)According to passing sand layer test results; the highest grade were obtained from Demirköy (%82) and while the lowest percent were obtained from Kerpe (%43). Mean germination energy values of Hungarian Oak provenences were also found significentlly different (Kerpe %31, Kuşadası %14)The seeds of Kuşadası provenence gave the highest weight per 1000 seeds value (3,375), while the lowest weight per 1000 seeds was of Demirköy provenence (1,794).According to the correlation analysis results, in comparison of tetrazolium and germination test a high correlation value was obtained (r= 0,906).