Parallel processing by a microcontroller-based system
Mikrodenetleyici tabanlı bir sistem ile paralel işlem
- Tez No: 252937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında paralel işlem yapan microdenetleyici tabanlı gömülü bir sistem geliştirilmiştir. Sistem kullanıcı tarafından girilen şifreyi en yüksek performans ile çözmek amacıyla tasarlanmıştır. Sistem kullanıcının şifresini çözdüğü an harcanan işlem zamanını çıktı olarak vermektedir.İki yazılım sistemi vardır. Master üzerinde koşan yazılım ve node'lar üzerinde koşan yazılım olmak üzere iki gömülü yazılım sistemi oluşturur. MIMD (Multiple intruction, multible data) mimari temel alınmıştır. Değişik sayılarda node kullanılarak performans analizi için Amdahl's Law temel alınmıştır. Hızlanma(speedup) ve verimlilik(efficiency) hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a microcontroller-based system which executes parallel process is developed. This system is designed to crack password getting the most performance. When system cracks password, system outputs execution time.There are two software systems. One of them which is running on master and one another software system which is running on nodes compose the embedded software system. System architecture is based on MIMD architecture. Performance analysis is based on Amdahl?s Law. Speedup is calculated.