Zâtî Divânı'ndaki kelime grupları ve söz varlığı
The word groups in Zâtî?s Divan
  1. Tez No: 253073
  2. Yazar: ŞULE YILBIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bir şairin eserlerinde kullandığı kelimeler ve kelime grupları o şairin söz varlığını meydana getirir. Söz varlığı ise bize o şair ve şairin yaşadığı dönem hakkında bilgiler verir. Biz bu çalışmamızda XVI. yüzyıl şairlerinden Zâtî'nin Divânı'nın 1. cildinde bulunan 496 gazelin kelime gruplarını ve kelimelerin kullanış sıklıklarını tespit etmeye çalıştık.Bu amaçla Zâtî Divânı'ndaki beyitleri bilgisayar ortamına aktararak tek tek numaralandırdık. Daha sonra dizin programını metne uyguladık. Çalışmamızın ikinci aşamasında metinde bulunan kelime gruplarını tespit ettik ve hangi beyitte geçtiğini belirttik.Kelime tekrarlarının yanı sıra, Arapça ve Farsça tamlamaların da sıklığını ve kaçıncı beyitte geçtiğini görmek amacıyla Divân'ın beyit numaralarıyla sunulmuş halini ek çalışmamızın sonuna koyduk.Bunun dışında Zâtî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgileri bir araya getirdik.Çalışmamızın sayısal verilerini göz önüne sermek üzere kelime gruplarının sayılarını bir tablo halinde sunduk.
Özet (Çeviri)
The words and word groups that a poet uses in his works generates his vocabulary. Vocabulary inform us about that poet and his age. In this study, we tried to define the word groups and the frequency of the use of words in Zati?s Divan.Firstly we transfered Zati Divan's couplets to computer and numbered them one by one. Then we applied index program to the text. Secondly, the text pages are searched thoroughly and defined one by one and the lines that the words seen are numbered.Additionally we see that there also is an appendix in our study that shows the Arabian and Persian version, to facilitate to find out the frequency and the place of the words in the text.Finally, to make concrete the numerical data of our study we showed the number of the word groups in a table.