A comparison of domestic banks and foreign banks in Turkey after 2001
2001 yılı sonrası Türkiye?deki yerel ve yabancı bankaların karşılaştırılması
- Tez No: 253649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EFE POSTALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin en önemli gözlemi 2001 yılından sonra yerel bankaların yabancı bankalardan daha iyi performans göstermesidir. Bu tezde performans kavramı, tezin modelinde yer alan net faaliyet karının toplam aktiflere oranının ve takipteki kredilerin toplam kredilere oranının aktif karlılık yaratması anlamında kullanılmıştır. Bu kavram tezin kapsamı içinde ve dar anlamıyla ?karlılık etkinliğine? atıf yapmaktadır. Bu çalışmada savunduğumuz tez sektördeki yapısal değişimlerin yerel bankaların yabancı bankalardan daha iyi performans göstermesine neden olduğudur. Bu yapısal değişiklikler; Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun açılması, sermaye yeterliliği ve risk ölçümleriyle ilgili mevzuat değişiklikleri, kamu bankalarının özelleştirme kapsamına alınmasıyla daha iyi performans göstermesidir. Analizlerimize göre politik ve ekonomik istikrar bu gelişmeleri tetiklemiştir. Bunun yanında mevduatların tamamına uygulanan devlet garantisinin kalkması ve en önemlisi sektördeki yabancı payının artması yerel bankların performansını arttırmıştır. Tezin 5. bölümünde tüm nedenler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tezde yapılan gözlemin önemi literatürün aksine gelişmekte olan ülkelerde yerel bankaların yabancı bankalardan karlılık etkinliği açısından daha iyi performans göstermiş olmasıdır. Tez altı kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda tezi yazma konusundaki amacımıza yer verilmiştir. İkinci kısımda literatür taramasıyla gelişmekte olan ülkelere yabancı banka girişi olduğunda yabancı bankaların yerel bankalardan daha iyi performans gösterdiğini analiz eden çalışmalara atıf yapılmıştır. Üçüncü bölüm Türk Bankacılık sektörünün kısa tarihini ve sektördeki önemli değişimleri anlatmaktadır. Dördüncü kısımda 2002 ve 2007 yılları arasında yerel bankaların karlılık etkinliği açısından yabancı bankalardan daha iyi performans gösterdiğini açıklayan ekonometrik model anlatılmıştır. Beşinci bölüm yerel bankaların 2001 yılı sonrası neden yabancı bankalardan daha iyi performans gösterdiği açıklarken; altıncı bölüm ise sonuçtur.
Özet (Çeviri)
A significant empirical observation of this research, which is itself a contribution, is that domestic banks performed better than foreign banks. In this thesis the term ?performance? is used in the sense of generating Return on Assets for a given value of Net Operating Income/Total Assets and Non-Performing Loans/Total Loans of domestic and foreign banks. This performance is referred and conceptualized as ?return efficiency? in a narrow sense in the framework of thesis. The thesis is we defend here is that the structural changes in the sector led to a better return efficiency of domestic banks in Turkey. These structural changes are basically; foundation of Banking Regulation and Supervision Agency, the regulation changes (risk minimizing and capital adequacy) in the sector and development of public banks as a result of privatization process of public banks. We claim that political and economical stability triggered these improvements. Moreover, abolishment of full government guarantees of saving deposits and the increasing foreign bank share in the sector are other reasons. We have investigated better return efficiency factors of domestic banks in the fifth chapter. The argument has specific importance since the literature about bank performances states the contrary observation that foreign banks performances better than domestic countries in developing countries. We construct our thesis in six parts. In the first chapter we build the main motivation for this thesis. The second chapter we review the literature on finance showing that when foreign penetration occurs, there is a significant difference between domestic and foreign banks favoring the latter. The third chapter consists of a brief history of the Turkish financial sector, emphasizing the main turning points that affect the structure of the sector. In the fourth chapter, we build an econometric model and show that during the time interval of 2002 and 2007 return efficiency of domestic banks is significantly better than the foreign banksThe fifth chapter states the reasons why domestic banks performed better than foreign banks after 2001 and sixth chapter concludes.