Türkiye ekonomisinde kâr oranı gelişimini belirleyen unsurlar: 1972-2003
The causes of the changes in the rate of profit in Turkey: 1972-2003
  1. Tez No: 253740
  2. Yazar: GONCA KONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı 1972-2003 döneminde Türkiye ekonomisinde kâr oranının seyrini ve seyrindeki değişmelere etki eden unsurları incelemektir. Bu amaç çerçevesinde, ilk olarak, kâr oranı eğilimindeki belirgin değişmeler gözlenerek, Türkiye ekonomisi dönemlere ayrılmıştır. Yapılan dönemlendirme sonucunda; Türkiye ekonomisinin belli başlı ekonomik ve politik dönüşümleri ile kâr oranı eğiliminin yönündeki değişmelerin, birbirlerini karşılıklı olarak etkilediği gösterilmiştir. İkinci olarak; kâr oranları, bölüşümü temsil eden kâr payına ve teknolojiyi temsil eden hâsıla-sermaye oranına (sermayenin verimliliği) ayrıştırılmıştır ve bu değişkenlerdeki değişmelerin kâr oranının kısa ve uzun dönemli hareketi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçların gösterdiğine göre; kâr oranının her tarihi düşüşünde sermayenin, krizden, bölüşümü emek aleyhine düzenleyerek çıktığı görülmektedir. Uzun dönemde, kâr oranları düşme eğilimindedir. Bu eğilim üzerinde, sermayenin verimliliğindeki düşüş belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the movement of the rate of profit and the factors affecting the changes in the rate of profit in Turkey for the period of 1972-2003. In the study, first, distinctive changes in the rate of profit are observed and Turkish economy is divided into periods according to these changes. With these analyzes it has been shown that, the major transformations in economics and politics, and the movement of the rate of profit affect each other in Turkey. Secondly; the rate of profit is decomposed into two parts as the profit share, which represents distribution and output-capital ratio (productivity of capital) which represents technology. Then, the effects of changes in these two variables on the rate of profit in the short-run and in the long-run are analyzed. The findings of the study reveal that, every time the rate of profit declines, capital recovers from economic crisis by adjusting distribution against labor. In the long run, the rate of profit tends to fall. The decreasing productivity of capital has a determining role in this fall of the profit rate.