Finansal krizlerin finansal güvenlik ağlarının evrimine etkisi
The effect of the financial crises tothe evolution of financial safety nets
- Tez No: 253812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ DENİZ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Tarih, Banking, Economics, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, finansal sistemin tarihi bir perspektif içinde 2008 finans krisi sonrasında nasıl şekilleneceği konusu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Finansal Güvenlik Ağları ölçeğinde konu hakkında genel bilgiler, tarihi gelişim, dünya uygulamalarından örnekler verilmiştir. Çalışmanın sistematiğinde ekonomik faaliyetlerin bir döngüsü olduğu düşüncesinden hareketle, krizlerle sonuçlanan finansal faaliyetlerin geçtiği aşamalar, bu aşamaların sonunda başladığı yere nasıl geldiği aktarılmaya çalışılmıştır. Bu döngü içinde Finansal Güvenlik Ağlarının nasıl konumlanması gerektiğine ilişkin uluslararası arenada yapılan çalışmalar ve bu konumlanmanın uzun vadede ne anlama geleceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the topic how the financial system has been shaped after financial crises of 2008 is tried to be analyzed in a historical perspective. World samples, historical development and general information on the topic are presented on a scale of financial safety nets. The phases of financial activities which are resulted in crises and how these phases returned back to the starting point are depicted with an understanding that the nature of economic activities is cyclical according to systematic of this study. International studies on how financial safety nets should be positioned in this cycle and the meaning of this positioning on the longer run are discussed.