Döviz kurlarına bağlı olarak bireylerin yatırımlarındaki eğilimin istatistiksel olarak incelenmesi
Examining statisticaly inverment of individuals based on currency
  1. Tez No: 254222
  2. Yazar: AYTAÇ DARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, seçilen dönemlerdeki döviz kurua baglı olarak kişisel yatırımlardaki eğilimi istatistiksel olarak incelenmiştir.Bu amaçla birinci bölümde döviz kurunun genel tanımı ve tarihcesi, anlatılmış, finansal dolarizasyona değinilmiştir.İkinci bölümde 2009 da meydana gelen ABD mortgage krizinin gelişim süreci ve nedenleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde Zaman Serisi leri ve uygulamada kullanılan Çoklu Regresyon Analizi anlatılmaya çalışılmıştır. Uygulama bölümünde elde edilen bulgular o dönemdeki ekonomik göstergelerin yardımıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this report, the individual investments curve has been examined based on specific time period,and specific currency.In the first part, general inroduction of currancy and its history were mentioned,and also it was examined financially.In the second part, the mortgage crisis, occured in USA in 2009,was examined in details . Its process and reasons were also written.The third part consists of `Timing Serials? and the way of using `Multiple Regression Analysis?. The resulst of usage was commented by the help of economical istatistics.