Parion Nekropolü 2006 yılı seramik buluntuları
Parion Necropol's ceramic findings in 2006 season
- Tez No: 254655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Parion Antik Kenti, bugünkü Çanakkale ?li, Biga ?lçesi Balıklıçesme Beldesi'ne bağlıKemer Köyü'ndedir. Daha önce Basaran baskanlığındaki bir ekip tarafından bölgedegerçeklestirilen yüzey arastırmalarında kentin, güney ve kuzey doğusunun nekropol olarakkullanıldığı sonucu ortaya konmustur. 2005 yılında baslanan, Bakanlar Kurulu kararlı kazıçalısmaları sonucu 2006 ve 2007 yıllarında da devam ettirilmistir.2006 yılında mezarlardan ele geçen buluntulardan anlasıldığına göre, daha çok RomaDönemi'nde, ?.Ö. 1.yy. ile ?.S. 2.yy. arasında hemen her mezara bir lagynos, en az iki ya dadaha fazla pismis toprak veya cam unguentarium, bir tek kulplu kap ya da aynı isleve sahipkupa, kantharos veya cam bardak, bir kandil, cesedin ağzına konmus bir sikkebırakılmaktaydı. Ölü hediyesi olarak kullanılan seramik kaplar çok kaliteli isçiliğe sahipolmamakla birlikte, bunlar arasında hatalı üretim kapları da bulunabilmektedir ve farklıformlarıyla rituallerle ilgili farklı islevlerini anlamamıza yardımcı olmaktadırlar.Bu eserler arasında yer alan seramiklerden unguentariumlar, lagynoslar, tek kulplukaplar, kantharoslar ile çift kulplu kaplar ve bir urne değerlendirildiğinde; belirgin formözelliklerine göre, unguentariumların 9, lagynosların 4, tek kulplu kapların ise 3 alt grupta elealınmasının uygun olacağı görülerek olusturulan bu alt gruplar kronolojik dizin içerisindeverilmistir. Seramik kaplar için olusturulan bu tarihlemeler sonucunda Parion Nekropolü'nde2006 yılındaki çalısmalarda ortaya çıkarılan mezarların tarihleri ortaya konmus, bu mezarlarınait olduğu dönemdeki seramik üretim özellikleri ile kentin sosyo ekonomik yapısı daanlasılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Ancient city of Parion is located in Kemer village which is attached to Balıklıçesme town,Biga district, the provincial called today as Çanakkale. It has been concluded as the result of theprevious surface research which was done by Prof. Dr. C. Basaran and his colleagues that south andthe northeast of the city was used as necropolis. Started in 2005, studies have been con tinued in 2006and 2007.When looked at the foundlings, found in the graves, in 2006, almost all of the graves had alagynos, at least two baked soil or glass unguentarium, a one-handled vessel or a goblet which has thesame function, a kantharos or a glass-cup type vessel, a candle, and a coin placed in the mouth of thecorpse, in the Roman Era between the 1st century B.C and the 2nd century A.D. The ceramic vesselsplaced in the grave as dead presents do not have a very quality work besides, there can be inaccurateproduction vessels among these presents as well, and these vessels, by their different forms, help us tofigure out the different functions of these cases in the rituals.When the ceramic groups of unguentariums, lagynoses, one-handled vessels,kantharoses, the double-handled vessels and a urn, which are among these artifacts, arecommentated; according to distinctive form characteristics, it is found acceptable to examinethese ceramics 9 subgroups of unguentariums, 4 subgroups of lagynoses and 3 subgroups ofone-handled vessels, and these subgroups are given in a chronological index.With the result ofthe dating of ceramic vessels, the dates of the tombs, found in Parion Necropolis in 2006, arerevealed; and it is tried to be understood the characteristics of production of ceramic and alsothe socio-economical structure of the city in the era which these tombs are belong to.